Ty by měly řidiče upozornit na to, že ve směru jízdy nebo v blízkém okolí se nachází nějaká kulturní památka nebo jinak turisticky atraktivní místo.
Tabule, které nechal zřídit po celé Vysočině krajský úřad sice poutají, ale v takových místech, kde by je nikdo nečekal.

Nemá to logiku

Například tabule lákající turisty na hrad Kámen se nachází pouze v jediném směru k této kulturní památce. Jinak je umístěna na komunikaci mezi Kamenicí nad Lipou a Ondřejovem, anebo mezi Humpolcem a Pelhřimovem.

„Je to naprosto scestné a nemá to logiku. Kdybych tady nežil a přijel bych třeba od Českých Budějovic, čekal bych, že za Kamenicí bude nějaký hrad. Takhle bych dojel do Pelhřimova a nevěděl bych, jak dál,“ nevěřícně kroutil hlavou kastelán hradu Kámen Miloslav Vaňha. Ten dodal, že před několika dny se na krajském úřadě dožadoval vysvětlení.

„Sundal jsem totiž vlastní informační tabule, protože jsem se dověděl, že kraj bude instalovat tyto nové. Kdybych věděl, že to bude řešené tímto způsobem, nikdy bych tak neučinil,“ dodal ještě kastelán Vaňha.

Podobně zmatení mohou být i turisté, kteří chtějí navštívit klášter v Želivě. Podle informační tabule by totiž na něj mohli narazit už za Myslotínem. Jenže klášter se nachází až zhruba dvacet kilometrů za Pelhřimovem opačným směrem. Podle Krajského úřadu kraje Vysočina je však rozmístění tabulí logické.

„Nejde o označení místa. Tabule upozorňují, že na dané silnici nebo v jejím blízkém okolí se nachází zajímavý turistický cíl. Turista tedy ví, že k památce po dané silnici dojede, nebo, pokud vede příjezdová trasa přes jinou komunikaci, k ní bude naveden na nejbližším místě odbočení pomocí hnědých směrníků,“ uvedla tisková mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Ještě, že jsou mapy

Samotní turisté toto tvrzení ale vyvracejí. „Tabule mě trochu zmátly. Kdybych si nenašel hrad Kámen před jízdou na mapě, čekal bych ho kousek za Ondřejovem,“ pousmál se Pavel Honer z Českých Budějovic, který tankoval na pumpě v Pelhřimově.

S rozmístěním informačních tabulí nesouhlasí ani někteří starostové na Pelhřimovsku.

„Jsem sice rád, že tady ty tabule jsou. Propagují zajímavá místa. Pokud by ale záleželo na pelhřimovské radnici, rozmístili bychom je jinak,“ uvedl starosta Pelhřimova Leopold Bambula. Podobně reagoval i starosta Želiva Karel Chmel.

„Tabule se mi líbí, to ano. Ale pro člověka, který tolik nezná zdejší okolí mohou působit spíše zmatečně. Rozhodně bych je umístil na taková místa, která směřují přímo k uvedeným cílům,“ dodal Chmel.