Bytová družstva a jejich vlastníci se proto snaží opravovat. Na Pelhřimovsku se to poměrně daří. Opravovat se začalo už v roce 2000 a v současné době přímo v Pelhřimově čekají na nový kabát ještě čtyři panelové domy.

Bytová družstva se zadlužují

„Mění se kompletně všechna okna a celý dům se zatepluje. V případě potřeby, hlavně u starších domů, se přidává lodžie a většinou se rekonstrukce dotkne i střechy,“ popsal průběh oprav předseda pelhřimovského bytového družstva Jaroslav Zrebný. V případě rozsáhlejší rekonstrukce jsou však i tady hlavním problémem peníze.
 
„Financování řešíme úvěrem od banky, přičemž se vždy snažíme najít ten nejvýhodnější. Je tady samozřejmě možnost dotací od státu. Tomu však předchází složitá administrativa,“ podotkl Zrebný.

Nájemníci se musejí domluvit

Podle něj ovšem kromě peněz můžou realizaci prací přinejmenším oddálit i další komplikace.
 
„Vzhledem k tomu, že s opravou musí souhlasit všichni nájemníci, je někdy problém, aby se všichni zúčastnění shodli a domluvili. To může připravované práce pozdržet,“ dodal Zrebný.
 
Úvěr totiž splácejí všechny domácnosti dohromady, a to poměrnou částkou tomu, jakou rozlohu má jejich byt. „Měsíční platba se nám sice navýšila, ale na druhou stranu díky novým izolacím nyní ušetříme za teplo. Navíc opravený dům vypadá i zvenku mnohem lépe,“ pochválil Martin Novák z Humpolce.
Právě v Humpolci je stále velký zájem o bydlení v bytových domech. Ve středu města vyrostlo hned několik nových staveb.
 
Humpolecké Bytové družstvo Vysočina se ovšem při jejich výstavbě rozhodlo pro prodej bytů do osobního vlastnictví.
 
„Myslím si, že toto je nejlepší a nejjednodušší řešení. Každý vlastník si o svém majetku rozhoduje sám, popřípadě vznikne společenství vlastníků,“ uvedl předseda Jindřich Princ s tím, že cena se pohybuje okolo pětadvaceti tisíc korun za metr čtvereční, přičemž byty mají rozlohu sedmdesát metrů.