„Běžně si lidé sběrem bylinek vydělávají menší částky. Najdou se však i výjimky. Někdo totiž přinese dvě kila a druhý sto kilogramů a jen se směje,“ přiblížil Václav Musil zfirmy LERO Rynárec, který se na Pelhřimovsku jako jediný věnuje výkupu bylin už dvacet let.

Vydělávají na množství

VRynárci vykupují přibližně šedesát druhů rostlin. Mezi nejvyhledávanější patří kopřivy, hluchavky, břízy nebo třezalka. Za kilogram nasušených kopřiv sběrač dostane pětadvacet korun, za břízu třicet korun. Cenově stále dominuje květ hluchavky bílé za sedm set korun a hloh obecný za dvě stě padesát korun za kilogram.
„Ceny jsou orientační a rozhoduje o nich především kvalita usušené byliny. Nedá se vydělat na tom, co je nejdražší, ale na tom, čeho je hodně,“ upozornil Václav Musil a prozradil, že třeba shluchavkou to lidé dělají jednoduchým způsobem. Nejdříve ji posečou, postaví doma do sklenic svodou.
Ona tím pádem kvete pořád a oni ji sklízí celou sezonu, takřka bez práce.
„Jeden čas jsme sdětmi chodili na bez, podběl a kopřivy. Nyní si bylinky sbíráme jenom pro vlastní potřebu,“ poznamenala Dagmar Poslušná.

Mokré rostliny častěji plesniví

„Lidé by měli sbírat rostliny zasuchého počasí, ani ne poránu, pokud je narostlinách rosa, ani ne podešti. Mokré byliny může velmi snadno napadnout plíseň atím serostlinky znehodnotí,“ zdůraznil Václav Musil.
Sběr konkrétní byliny je důležité správně načasovat. Obsah léčivých látek u jednotlivých rostlin během doby vegetace kolísá, proto je dobré vědět, vjakém období mají největší sílu.
Podle něj se sběr a sušení bylin dědí zgenerace na generaci. Jenom na Pelhřimovsku se sběru věnuje přibližně šedesát až osmdesát lidí. „Kromě toho máme sběrná místa v Jihlavě, Mrákotíně, Lučici u Havlíčkova Brodu nebo v Habrech u Golčova Jeníkova,“ dodal majitel firmy.
Označené pytle usušených bylin podle váhy, druhu a kvality pak putují zRynárce na korbách kamionů do Strážnice, kde je pracovníci očistí a předají kdalšímu zpracování.