Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krizový plán s bunkrem nepočítá

Pelhřimov - Protiradiační kryt je k ničemu. To vyplynulo z informací, které získal Deník při zjišťování o funkčnosti ochranného bunkru, který se nachází dvě patra pod komplexem budov v ulici Pražská číslo popisné 127 v Pelhřimově.

22.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Lukáš Pihávek

Ten byl vybudován v dobách totalitního režimu a v případě ohrožení byl schopen pojmout až čtyři sta zaměstnanců tehdejšího okresního úřadu.
Dnes s ním žádný krizový plán nepočítá. Podle místostarosty pelhřimovské radnice Bohumila Kovandy by v případě evakuace obyvatel sloužily budovy základních škol a krizové byty u tamního okresního archivu.

„Dnes je jiná doba a v případě nějaké katastrofy bychom byli včas informováni. Není třeba strašit lidi pumovým útokem,“ dodal Kovanda.
Ochranný bunkr na Pražské je však nadále udržován v plně funkčním stavu, a to Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových v Pelhřimově.

Kryt nelze zrušit

Jak uvedla pracovnice tohoto úřadu Naděžda Marešová, v ochranném krytu chybí pouze deky, které byly dříve naskládány v regálech. Pelhřimovský bunkr na Pražské je tak trochu horký brambor pro tamní úřady.

V minulosti byly na údržbu krytu vyčleněny ze státního rozpočtu peníze. Dnes tomu tak není a jeho údržba není levnou záležitostí. Podle informací, které se Deníku podařilo získat, byl kryt městu nabídnut k prodeji, to však vzhledem k nové koncepci ochrany obyvatelstva o něj neprojevilo zájem.

I přesto, že neexistuje žádný legislativní předpis udržovat kryty v dobrém stavu, pobočka úřadu pro zastupování státu ho zrušit nemůže.

„Prostor tohoto úkrytu udržujeme v souladu se zákonem o územním plánování a stavebním řádu po celou dobu jeho existence,“ uvedla Naděžda Marešová.

„Úřad pro zastupování státu může bunkr ze seznamu úkrytů vyjmout, ale nesmí ho zrušit. Musí ho udržovat,“ upřesnil ředitel hasičského záchranného sboru v Pelhřimově Jiří Hörner.

Ten také dodal, že kryt na Pražské byl začleněn do původních koncepcí krizových plánů hasičů.

Reminiscence na doby minulé

„Podle původní koncepce, která byla navrhnuta do roku 2006 s výhledem do roku 2015, byl skutečně v krizových plánech záchranných sborů. Nová koncepce naplánovaná do roku 2013 s ním už ale nepočítá,“ upřesnil Hörner.

Na otázku, jak bude v budoucnu s jedinným funkčním krytem v Pelhřimově naloženo, nikdo z kompetentních osob nedokázal odpovědět. Udržovat se bude ale nadále.

V minulosti nebyl protiradiační kryt pod budovami na Pražské jediným místem, kam se v případě ohrožení dalo schovat. Pod komplexem dnešního Agrostroje byly další dvě místnosti, které obě mohly pojmout až tři sta lidí. Tento kryt už ale nefunguje. Pro potřeby firmy byl totiž přestavěn na šatny pro zaměstnance.

Přečtěte si také Poznámku Marcely Kohoutové

Autor: Lukáš Pihávek

22.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení