Vysoký strom, který stál na pozemku Oty Melichara, totiž někdo pokácel.

Důvod? Právě tento strom totiž zdržoval kolaudaci nových parcel v lokalitě Za Starou farou, které s pozemkem Melichara sousedí.

Pozemky s rozvedenými inženýrskými sítěmi se měly prodávat už v září minulého roku. Ke kolaudaci chyběl pouze rozvod energetických kabelů, které mají zajistit technickou vybavenost budoucích obydlí.

Jejich naplánovaný rozvod se ale vůbec nelíbil Otovi Melicharovi.

Odvolání zamítnuta

„Ty kabely by vedly pod stromem na mé zahradě a narušily by jeho kořenový systém,“ odůvodnil majitel pozemku Melichar.

Proti kolaudačnímu rozhodnutí se tedy odvolal. U krajského úřadu ale neuspěl.

„Město v celé věci i podle krajského úřadu nepochybilo a všechno je v pořádku,“ informoval starosta Pacova Lukáš Vlček.

Radnice doufala, že se bude moci na parcelách začít stavět už v listopadu. Majitel stromu se ale s výsledkem odvolání nespokojil a nechal celou věc posoudit státní inspekcí životního prostředí.

„Státní inspekce věc posoudila a řekla, že by se celá věc dala řešit jiným způsobem. Posudek byl ale vypracován na základě znaleckého posudku, který byl nekompletní. Inspekce proto celý posudek stáhla zpět,“ dodal starosta Lukáš Vlček.

S novým rokem jiné ceny

Celá kauza se protáhla do nového roku. Zvedly se ceny a také je vyšší DPH. Tato fakta si zřejmě uvědomil neznámý aktér a rozhodl se osmdesátiletou břízu Oty Melichara porazit. „Oznámil jsem to na policii, je to útok na můj majetek a zvažuji žalobu. Nedivil bych se, kdyby to udělal někdo z úřadu,“ řekl rozhořčeně Melichar.

„Od pana Melichara už jsem slyšel několik obvinění. Dokonce i na firmu Vodak, která pro nás zajišťuje vodovody, nebo na elektrikáře,“ reagoval Lukáš Vlček.

Jak se celá kauza vyvine, ukáže čas. Na dvaceti parcelách Za Starou farou se podle pacovského starosty začne stavět na jaře.

„Čeká se jen na to, až bude teplejší počasí, aby mohla energetická společnost položit kabely,“ dodal starosta Vlček.