Pokud studenti nechali výběr letní brigády až na začátek prázdnin, zjistili, že téměř všechna místa jsou obsazená. „Brigádu na léto jsem bohužel už nesehnala. Firma, kde jsem žádala o práci, mě nepřijala. Ozvala se mi ale se zpožděním. Takže jsem neměla dostatek času sehnat si něco jiného,“ líčila středoškolačka Jana Kubisková.

„Na našem portálu jsou stále zaregistrováni uchazeči o letní brigády. Poptávka firem po brigádnících je teď v červenci ovšem velice mizivá,“ potvrdila Lucie Menšíková z Českého trhu práce, který provozuje webové stránky pracenavysocine.cz.

Větší šance   jedině v oborech

Firmy, které hledají brigádníky na práci ke strojům, hlásí plno už dlouho před prázdninami.

Například podle Marie Samkové ze společnosti Edscha Bohemia v Kamenici nad Lipou se k nim chodí zájemci o letní brigádu ucházet již v prosinci. „Brigádníky už nepřijímáme. Všechna místa máme obsazená. Výjimku tvoří jenom studenti strojařských oborů. Ty bereme neustále,“ řekla Samková.

Snadnější hledání práce se vzděláním v určitém oboru potvrdila i studenka geodézie Pavla Pánová. Ta je přes léto zaměstnaná u jedné zeměměřičské firmy. „Brigáda se mi hledala snadněji, než kdybych studovala třeba gymnázium,“ přikývla Pánová.

Pár míst ještě zůstává volných

Ty, kteří si zoufají, že nyní nemají žádnou šanci ještě něco sehnat, uklidňuje Eliška Hošková z pelhřimovského Úřadu práce. „Občas se u nás na úřadě některé firmy ještě poptávají po brigádnících na léto,“ uvedla Hošková. Jedná se většinou o doplňování zboží v supermarketech, údržbu zeleně nebo úklidové služby.

Pokud je brigád dostatek, odsouvají se tato zaměstnání na okraj zájmu uchazečů. V případě nouze ale studenti využívají všech možností, které se jim nabízejí. „Když si mohou například v supermarketu vybrat mezi prací u pokladny a doplňováním zboží, vždycky radši volí sezení za pokladnou.

Podmínkou je, že musí být starší osmnácti let,“ upozornila Lenka Kůrková z personální firmy Index Plus Jihlava, která mimo jiné zprostředkovává letní brigády pro studenty.

Průměrná hodinová mzda brigádníků se pohybuje mezi padesáti až sedmdesáti korunami. Padesát korun se ale většinou zdá studentům málo.