„Tělo člověka trpícího celiakií vnímá lepek jako cizorodou látku. Pacienti dodržující bezlepkovou dietu proto nesmí jíst nic, co obsahuje obilnou mouku,“ vysvětlila Iva Bušinová z Poradenského centra pro celiakii a bezlepkovou dietu.

Bezlepkáři obilniny většinou nahrazují kukuřičnou nebo rýžovou mouku. Nyní jsou k dostání také speciální směsi, z nichž se dá upéct bezlepkové pečivo.
I sortiment s dalšími výrobky, které neobsahují lepek, se rok od roku rozšiřuje. Vyrábí se několik desítek druhů bezlepkových uzenin.

Na své si přijdou také pacienti se slabostí pro zlatavý mok. Ti si mohou dokonce pochutnat na bezlepkovém pivu. Potraviny bez lepku se dají sehnat v obchodech se zdravou výživou nebo objednat na intenetu.

Prodejen je poskrovnu

V menších městech se bezlepkové potraviny shání hůře než ve velkoměstech.

„Kromě specializovaných obchůdků už bezlepkovou mouku a jiné věci bez větších problémů seženu i v některých supermarketech. Ale rozhodně bych uvítala, kdyby na Pelhřimovsku bylo více obchodů s rozmanitějším výběrem jídla bez lepku, “ řekla Lucie Pánová, podle níž se s bezlepkovou dietou dá žít úplně normálně.

„Vždycky ale musím pečlivě číst složení každého výrobku, který kupuji,“ dodala Pánová.

Biovital v Pelhřimově je prakticky jediný obchod v regionu, kde je kromě zdravé výživy k dostání také široká nabídka nejrůznějších bezlepkových potravin.

„O jídlo bez lepku je velký zájem. Zákazníci u nás najdou vše od mouky až po bezlepkové zákusky či těstoviny,“ uvedla majitelka obchodu Alena Daňkovská.

Drahá strava

„Pokud však třeba někdo shání něco konkrétního, co zrovna nemáme na skladě, snažíme se zákazníkům vyjít vstříc a potraviny objednat,“ usmála se Alena Daňkovská.

Bezlepkový jídelníček však nepatří zrovna k nejlevnějším záležitostem. Člověk držící bezlepkovou dietu zaplatí za speciální potraviny na jeden měsíc průměrně až o tři tisíce korun více než za běžné poživatiny.