Ten poukazoval na časté prohřešky odloučeného pracoviště betonářské firmy TBG Čechy a Morava proti zásadám ochrany životního prostředí. „Auta rozlévala po silnici beton, což po mých urgencích ustalo. Z areálu firmy se ale pořád příšerně práší, ani s odpady si tam nikdo příliš neláme hlavu,“ uvedl muž, který bydlí přímo ve Skrýšovské ulici.

Představitel pelhřimovského závodu nadnárodního koncernu TBG se proti jeho výtkám ostře ohradil. „Nařčení se nezakládá na pravdě. Náš závod podstupuje časté kontroly, pokaždé jsme vyhověli předpisům. O lecčems vypovídá i držitelství licence ISO. Dnes si ostatně těžko která firma dovolí podobné předpisy obcházet. Doba je z tohoto pohledu hodně přísná,“ podotkl Jiří Maryška.

Kontrol jako máku

Vyjádření betonářů nepřímo potvrdil i vedoucí odboru životního prostředí pelhřimovské radnice Josef Slavětínský. „Na základě žádosti Josefa Zadražila jsme prováděli místní šetření hned několikrát, poprvé zkraje roku. Byli tu i komisaři z krajského úřadu i zástupci generálního ředitelství inspekce životního prostředí. Ti označili většinu stížností za neoprávněnou,“ konstatoval Slavětínský.

Pracovníci České inspekce životního prostředí upozornili na jediný poznatek ze Skrýšovské ulice. „V místě jsme zjistili poškození dřevin při provádění terénních úprav, za což firma dostane pokutu. Pokud se ale týká připomínkovaného nakládání s odpady a ochrany vod, vše odpovídá normám,“ sdělil Vítězslav Novák z havlíčkobrodského oblastního pracoviště.

Slavětínský upozornil na skutečný nešvar, který tíží jižní cíp města. Je jím černá skládka, která vzrůstá poblíž Kulíkova rybníka.

„Zrovna koncem minulého týdne jsme se tam byli podívat. Žádný nebezpečný materiál tam neleží, vesměs se jedná o zahrádkářský odpad. Ani ten tam ale nemá co dělat,“ pronesl vedoucí odboru životního prostředí a ihned nastínil řešení.

Nevzhledné rumiště se dočká rozdělení na část patřící městu a soukromý pozemek. „Naši výměru necháme uvést do náležitého stavu a zbavíme ji vysokého porostu. Zbytek si oplotí soukromý vlastník,“ uzavřel Josef Slavětínský.