VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacienti se zapisují do čekacích listin i na pelhřimovské ortopedii

PELHŘIMOV - Lidé musí čekat na endoprotézu i v Pelhřimově. Nejenom o pořadnících jsme hovořili sprimářem ortopedického oddělení nemocnice Jiřím Běhounkem.

11.5.2007
SDÍLEJ:

Mudr. Jiří BěhounekFoto: DENÍK/Michal Vítů

Jak dlouho čekají lidé na odborné vyšetření vortopedické ambulanci?

Tuto otázku je obtížné jednoznačně zodpovědět. Vzásadě platí, že nevyhnutelné případy dokážeme po telefonické domluvě s praktickým lékařem přijmout okamžitě, tedy ještě týž den. Čekací doba na odkladná vyšetření závisí na ročním období, počtu pacientů i kapacitě odborné ordinace. Pohybuje se od týdne do jednoho měsíce, opět vzávislosti na vážnosti obtíží.

Často se ale diskutuje i o příliš dlouhém čekání na plánované operace. Včem spočívá jeho hlavní příčina?

Vprvní řadě považuji za vhodné rozdělit zákroky na ty menší, jako artroskopie, plastiky kolenních vazů či operace vbočených palců. Objednací doba pro tyto případy se pohybuje mezi třemi a čtyřmi týdny podle kapacity oddělení i počtu zájemců. Rozsáhlejší výkony, jako operace endoprotéz, potkala ve srovnání spředchozími roky výrazná změna. Poměr zájmu o operaci kyčelního a kolenního kloubu se otočil ve prospěch kolenního kloubu. Ztoho vyplývá, že na výměnu kyčelního kloubu se na našem pracovišti čeká přibližně rok, zatímco průměrná čekací doba na koleno činí 26 až 30 měsíců.

Najdou se výjimečné případy, kdy lze provést takovou operaci mimo pořadník?

Někteří pacienti skutečně podstoupí zákrok mimo pořadí. Ktomuto rozhodnutí nás může vést prudké zhoršování hybnosti kloubu, poruchy struktury kostí či další medicínské údaje, jejichž přičiněním by se kloub nemusel operace vůbec dočkat.

Čím vysvětlíte, že čekací doba na tyto velké operace se vjednotlivých nemocnicích liší?

Srovnávat vtomto případě je nesmírně obtížné. Záleží na přístrojovém, kapacitním i personálním vybavení každého pracoviště. Na Vysočině je situace sohledem na uvedené podmínky srovnatelná. Za nejdůležitější hledisko ale považuji peníze. Financování endoprotetiky paušálním způsobem vstoupilo vplatnost před deseti roky. Tento paušál obsahuje určitou peněžní částku, kterou lze na jednotlivém oddělení prooperovat. Některá pracoviště vyčerpají tento balík peněz třeba už vříjnu a pak musí svýměnami kloubů přestat. Proto bychom přivítali změnu způsobu hrazení těchto výkonů.

Považujete pořadníky za nejspravedlivější řešení?

Čekací listiny jsou zpohledu objektivity poněkud ošidné. Na našem pracovišti považujeme za určující hledisko stav kloubu pacienta. Každý člověk je jiný. Někdo má práh bolestivosti posazený vysoko, takže přijde vokamžiku, kdy jeho kloub vyžaduje téměř bezprostřední operaci. Na druhé straně se nechají zanést do pořadníku lidé, jejichž nález kzákroku ještě přímo nevybízí. Takzvané Waiting listy používáme především kvůli tomu, abychom pacienty neztratili ze zřetele.

Související čřlánek: Pacienti si na prohlídku u specialisty musí počkat

 

11.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opilec opřený o budovu putoval na záchytku

Ilustrační foto.

Sílící mrazy se přesunuly na východ Vysočiny

Po řádění zloděje zbyly poničené kříže

Pelhřimovsko – Cílem neznámého zloděje se staly dva kříže u Starých Bříšť a jeden u Zachotína mezi Humpolcem a Pelhřimovem. Z křížů, které obnovilo sdružení Zelené srdce, zmizely litinové korpusy Ježíše a z jednoho i litinová nápisová deska.

Kulisy v Červené Řečici uchovají pro budoucí generace

Červená Řečice – Divadelní kulisy byly jedním z témat posledního zasedání zastupitelstva Červené Řečice. Zda projdou restaurováním, se ale ukáže časem. Zatím jsou bezpečně uloženy pro budoucí generace.

Tradiční jarní úklid celé Vysočiny letos oslaví desátý ročník

Vysočina – Dobrovolníci ze škol, obcí a měst, firem, neziskových organizací či samotní jednotlivci se opět vydají do přírody a k cestám, aby prostředí, ve kterém žijí, vyčistili od zbytečného odpadu. I letos se totiž uskuteční akce Čistá Vysočina. Do již desátého ročníku této osvětové akce se mohou milovníci přírody z Vysočiny hlásit až do konce února.

Humpolec Radomyšl nezdolal, na postupové razítko si musí počkat

Vysočina – Dvě kola před koncem základní části Jihočeské regionální ligy ještě nemají humpolečtí jistotu, že si zahrají play-off. Důvodem je jejich sobotní prohra v Písku s celkem Radomyšle. Už jen pro pořádek dohrává soutěž béčko Pelhřimova. Body nezískalo ani v duelu s juniorkou Tábora.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT