Na parkovišti to podle toho vypadá. Včera tam vedle sebe postávalo šest vesměs postarších aut opatřených výmluvnou cedulkou „Prodám“.

„O tom, že bych tam mohla nastrčit auto, jsem se dozvěděla od známých. Přišlo mi to jako docela zajímavé řešení, kterým snad nikomu neškodím,“ řekla žena, která tam nabízí kolemjdoucím letitého červeného forda.

Rozhoduje značka

Majitelé těchto aut skutečně nepáchají žádnou nepravost. Jak uvedl Jaroslav Hraníček z odboru kanceláře starosty pelhřimovské radnice, lidé tam stát mohou.

„Pokud jejich auto splňuje veškeré podmínky k provozu na silnici, plakát na čelním skle ničemu nevadí. Zrovna se nám tam ale objevil favorit bez poznávací značky, což už by se stávat nemělo,“ naznačil Hraníček s tím, že tuto škodovku lze považovat za nepojízdný vrak. „Uvědomíme majitele, aby auto z parkoviště ihned odstranil,“ dodal Hraníček.

Lidi, kteří se chtějí zbavit auta, láká poloha parkoviště, kolem něhož denně projdou či projedou tisíce lidí. A zatímco prodejci v bazarech si řeknou v průměru o čtyřprocentní provizi, v tomto případě to mají lidé zadarmo. „Dávat auto do bazaru mi nepřipadalo příliš vhodné. Přece jenom se jedná o starší vůz, nedostali bychom tam za něj skoro nic. Nevyplatilo by se to,“ dodala žena.

Poměrů na parkovišti u hotelu si povšimli i provozovatelé skutečných autobazarů. Přezdívají mu ironicky „pobočka“. „Bezplatné řešení to určitě je. Člověk, který prodá auto prostřednictvím autocentra, se zase ale zbavuje s tím spojených starostí. Těch kolikrát nebývá úplně málo,“ podotkl manažer největšího pelhřimovského autocentra Hrotovická Karel Matouš.

Podnikavci narazí

Odvrácenou stranou tohoto způsobu nabídky aut je méně místa pro skutečně parkující řidiče. Stejně tak i hrozba, že plochu začnou využívat třeba soukromí dovozci aut, kterým se z podobných důvodů jako u jednotlivců taktéž nemusí chtít do bazaru.

„Pokud by tam někdo, ať už fyzická či právnická osoba, prodával více aut, už je to obchod a tudíž neoprávněný zábor veřejného prostranství, podobně jako načerno postavený stánek na náměstí. Nechá se to velice snadno zjistit i postihnout,“ upozornil Hraníček za radnici.