To jsou příznaky, které provázejí nezanedbatelné procento žáků základních škol. Řešit problémy s učením a odbourat je se snaží pelhřimovské Basic centrum.

„U většiny těchto dětí se snažíme vrátit k příčině problému. Mnohdy se totiž stane, že dítě nepochopí samotný základ a od toho se pak odvíjí další neúspěchy,“ vysvětlila Zdeňka Masopustová, ředitelka Studijního centra Basic v Pelhřimově.

Toto centrum se zaměřuje především na problémy se čtením a psaním. Mimo dyslexii a dysgrafii se však věnují i jiným druhům poruch. Časem by měla být navíc výuka rozšířena o matematiku. Podle ní je ze všeho nejdůležitější motivace k učení.

„Pokud dítě ví, proč se má učit, je to první krok k úspěchu. Místo známek zde dáváme jen studentské body a pokroky zaznamenáváme do grafu,“ doplnila ředitelka Studijního centra Basic.

Cena výuky hraje hlavní roli

I přes kladné ohlasy rodičů se ale zatím nedaří navázat spolupráci mezi centrem a pelhřimovskými psychology.

„Děti do tohoto centra neposíláme, neřeší totiž tolik jejich poruchy jako my. Ale jinak si myslím, že dětem, které mají určité nejasnosti, pomohou,“ reagovala ředitelka pedagogicko – psychologické poradny Jana Svobodová.

„O Studijním centru Basic jsem slyšela, ale doučování tam mi přijde poměrně dost drahé,“ podotkla Iveta Plášilová z Pelhřimova.

„Samozřejmě, že se k nám mohou přijít rodiče i poradit, když už neví, jak svému dítěti pomoci. My zjistíme, v čem tkví jeho problém v učení, a doporučíme mu, jak ho vyřešit. Je už ale jen na nich, jak se rozhodnou,“ prozradila Masopustová.

Odtažitý postoj si však zachovávají i základní školy, které se snaží vyřešit pomalejší tempo některých svých žáků vlastními prostředky.

Přitom právě o fungování při školách se centrum snaží. „Díky tomu bychom jistě mohli pomoci daleko většímu počtu dětí,“ domnívá se Masopustová.

Spolupráce se školami vázne

„S Basic centrem ani žádnými podobnými organizacemi nespolupracujeme, ale snažíme se jim vyhovět. Máme své vlastní vyškolené učitele, kteří se dětem s poruchou učení věnují. Navíc po vyučování nabízíme našim dětem možnost doučování,“ reagoval ředitel pelhřimovské Základní školy Na Pražské Luděk Charouzek.