Nezdolný chovatel a pěstitel z Hrádku u Pacova si už další pozoruhodný úspěch do výkazu nezapíše. Emil Bartes před týdnem dobojoval svůj zápas ve věku nedožitých 83 let.
 
Zanechal po sobě desítky neopakovatelných chovatelských úspěchů. Jedna z jeho slepic snesla 208 vajec za 208 dnů, její celoživotní snáška dosáhla 1291 vajec. Slepice, kterou Bartes překřtil na Pendolino, stihla neuvěřitelných 356 vajec za 365 dnů, respektive 1000 vajec za 1150 dnů.

Stohy poznatků přijdou vniveč

„Zaznamenáníhodných čísel je spousta. Emil Bartes si navíc vedl o svých výzkumech pečlivé statistiky, i v tom byl mistrem. Byla by obrovská škoda, kdyby tak rozsáhlá práce měla najednou přijít vniveč,“ uvedl posmutněle prezident agentury Dobrý den Miroslav Marek, který na sklonku uplynulého roku zapsal uvedené výkony do České databanky rekordů.
 
Emil Bartes však neplatil pouze za vyhlášeného „slepičáře“. Téměř celý svůj profesní život spojil se šlechtitelstvím brambor. I na tomto poli zaznamenal četné úspěchy.
 
Protože se ale nikdy nestyděl za své názory, třeba neskrýval odpor vůči vstupu sovětských vojsk do republiky, musel z čelních funkcí odejít. Nějaký čas se dokonce živil jako zedník. Ani to jej nezlomilo. Naopak. Všechny své zkušenosti uplatnil v penzi, kdy na svém pokusném políčku za rodinným domkem sklidil 5,1 kilogramu brambor odrůdy Samanta z jediného trsu. Vypěstoval i nejtěžší, 1,7 kilogramu vážící hlízu.
 
I v pokročilejším věku udivoval čilostí. Jako samouk se pustil do studia anatomie, otevřeně komentoval politiku, nepřestal sledovat svoji oblíbenou atletiku. Opravdový Emil Bartes.