Plnou čekárnu má v těchto dnech většina alergologů. Ani Martin Buchal z Pelhřimova není výjimkou. Jak říká, první nápor pacientů letos zaznamenal už začátkem března, tedy zhruba o tři týdny dříve než loni. „Poté vlivem chladnějšího počasí pacientů ubylo. Nyní se příznaky znovu objevují,“ dodal lékař.

Jaké alergeny jsou v našem regionu nejčastější a které z nich jsou v tomto období dominantní?

Nejčastěji jsou lidé alergičtí právě na pyl. Tento druh alergie je nejagresivnější a projevuje se velmi nepříjemnými příznaky. V tomto období jsou hlavními alergeny v naší oblasti líska a olše. Kvést už ale začínají i některé druhy trav.

Jaké jsou nejčastější projevy alergie a kdy by měl člověk navštívit odborníka?

Při alergii na pyl jsou běžné dýchací potíže, rýma, oteklé oči, dráždivý suchý kašel. Mohou se ale objevit také kožní vyrážky nebo zažívací potíže. Pakliže se tyto projevy objevují zhruba ve stejném období více než dva roky po sobě, jedná se pravděpodobně o alergii. Člověk by pak měl vyhledat lékaře. Vyšetření a testy u nás v ordinaci provádíme po celý rok.

Jsou některé skupiny lidí ke vzniku alergie náchylnější?

Alergie se může objevit prakticky u kohokoli. Nejvíce nemocných je ale mezi školáky. Někdy však alergie propukne i u dětí mezi čtvrtým a pátým rokem. Významnou roli při tom hraje dědičnost, ale záleží také na životním stylu a prostředí, ve kterém žijeme.

Může se alergik svých nepříjemných projevů úplně zbavit?

Pokud někdo přijde s metodou, jak alergii vyléčit, tak podle mě dostane Nobelovu cenu. Jestliže je člověk alergický, zůstane jím po celý život. Existují pouze léky, které mírní příznaky, takzvaná antihistaminika. Dále se mohou podávat například protizánětlivé přípravky.

Existují možnosti, jak se proti alergii může bránit každý sám?

Každý alergik jistě ví, na co je citlivý, a tomu se vyhne. Obecně se doporučuje větrat přes vlhké prostěradlo a v pylové sezoně omezit pohyb venku. Nejvhodnější bývají procházky po dešti, kdy je vzduch vyčištěný a pylu není v ovzduší tolik.