Těm, kteří se zejména v jarních a letních měsících neubrání kýchání, červeným nosům a oteklým očím, začíná trápení právě v těchto dnech. Alergie podle lékařů letos přišla zhruba o tři týdny dříve.

„První příznaky pylových alergií se objevily už začátkem minulého týdne. Nyní se situace díky chladnějšímu počasí trochu uklidnila, ovšem pylová sezóna naplno začne v prvních dnech, kdy se opět oteplí,“ informoval lékař Petr Svačinka z jihlavského centra ochrany zdraví. Nejohroženější skupinou jsou podle něj děti a mladí lidé.

Zatím neléčitelná

„Nejvíce nemocných je mezi školáky. Někdy však alergie propukne i u dětí mezi čtvrtým a pátým rokem. Významnou roli při tom hraje dědičnost, ale určitou zásluhu na vzniku alergie má také životní styl a prostředí, ve kterém žijeme,“ dodal Svačinka.

Nejvýznamnějšími alergeny jsou nyní především líska a olše. Začínajícím je také vrba. Podstatou alergie je přitom chybná reakce organismu. Ten totiž vyhodnotí neškodnou látku, jako je například pyl, jako ohrožení. Imunitní systém pak začne pracovat a vznikají nepříjemné příznaky alergické reakce.

Své o tom ví i František Novotný. „Jaro nemám rád, protože s ním pravidelně přicházejí mé zdravotní obtíže. Jsem alergický nejen na pyly květin, ale i stromů, takže nemůžu dýchat už od března,“ postěžoval si.

Ani pro něj však zatím žádná léčba vlastně neexistuje. K dostání jsou sice léky na alergii, ty však pouze zmírňují její příznaky.

„Pokud někdo přijde s metodou, jak alergii vyléčit, tak dostane Nobelovu cenu. Když je člověk alergik, zůstane jím po celý život,“ uvedl pelhřimovský alergolog Martin Buchal.

Obrana existuje

Podle něj však existují i možnosti, jak se proti příznakům alergie může bránit každý sám.

„Každý člověk jistě ví, na co je alergický a tomu se vyhne. Při pylových alergiích se doporučuje větrat přes vlhké prostěradlo a v pylové sezóně omezit pohyb venku v takových místech, kde je koncentrace pylu velká,“ doporučil Buchal s tím, že nejhorší reakce mívají lidé v horkých dnech v odpoledních hodinách.