Největší podnik vokrese, který kvůli výraznému rozšíření výroby zemědělské techniky přijal vuplynulých dvou letech 300 nových zaměstnanců a nyní dává práci 1350 lidem, spotížemi hledá zejména kvalifikované pracovníky. „Navyšujeme výrobu i obraty, investovali jsme do nových technologií. Supermoderní svářecí a obráběcí stroje vyžadují obsluhu spatřičným vzděláním. Takových uchazečů se nám ale nedostává,“ sdělil personální ředitel Agrostroje Zdeněk Pavlovský stím, že nábor nových sil neustane ani letos.

Hledat musí i sami

Rozvoj Agrostroje i dalších společností se každopádně příznivě promítá i do statistik nezaměstnanosti na Pelhřimovsku. Lze očekávat další snížení procenta lidí bez práce. „Situace vypadá i díky Agrostroji příznivě. Také ostatní strojírenské firmy ale přibírají hodně lidí, takže ani nedokážeme dodat dostatek kvalifikovaných pracovníků,“ podotkla vedoucí pelhřimovského trhu práce Eliška Hošková, že poptávka několikanásobně převyšuje nabídku.

Agrostroj ve snaze zajistit si perspektivní odborníky úzce spolupracuje již šest let s pelhřimovskou střední školou, rozvíjí se i vazba na dačické učiliště. „Nastoupit by knám mělo asi čtyřicet letošních absolventů, ať už vyučených, či smaturitou. Kontakty máme také na táborské škole, která vychovává mladé obráběče, stejně jako na některých vysokých školách. Docela se nám to osvědčilo,“ doplnil Pavlovský, že podnikům nezbývá než své zaměstnance aktivně vyhledávat. Ani to však vsouhrnu nestačí.

Studium láká

Jedním zdůvodů nedostatku mladých obráběčů či seřizovačů může být jejich snaha pokračovat ve studiu i po zkoušce dospělosti. „Třeba vmém maturitním ročníku si patnáct zdvaceti absolventů podalo přihlášku na vysokou či vyšší odbornou školu. Těžko předpovídat, zda zůstanou voboru i poté,“ konstatovala Marie Jirsová zpelhřimovské střední školy.

Spodobnými nesnázemi ohledně kvalifikovaných pracantů se potýkají i další firmy, obsluhu ke strojům usilovně hledají i Humpolecké strojírny.