Má deset stran a "tlustá" je 1,5 milimetrů. Tím pádem je nejmenší českou knížkou a svým obsahem i světovým unikátem. Její autor Lubomír Vaněk ji správcům české databanky rekordů a kuriozit předá 9. června na tradičním letním festivalu, řekl dnes ČTK prezident agentury Dobrý den Miroslav Marek.

"Jednotlivé obličejíčky měří zhruba 2,5 milimetru. Když jsem to zhruba v lednu vymyslel, chtěl jsem je malovat nějakým tenkým redisperkem a tuší," řekl Vaněk ČTK. Potom ale při pokusech zjistil, že to nejde, protože potřeboval, aby linka byla silná asi desetinu milimetru. Nakonec z několika technik zvítězila tvrdá tuha v pentilce. Karikatury kreslil na ten nejtenčí papír, který sehnal, stránky pak lepil dotekem lepidla Herkules.

"Každý prezident nevyšel napoprvé, některé jsem dělal víckrát. Když se mi více klepala ruka, tak jsem udělal čáru, která se už nedala zlikvidovat," popsal peripetie tvorby miniatur. Když už je měl všechny, nastal zase problém, jak vyřezat "pidistránky," aby se daly svázat. Pomocí pinzetky je potom zbrožoval včetně obálky. Nejlépe se mu maloval Klaus a Havel, jejichž obličej zná už zpaměti z práce pro noviny. Nejméně výrazný je z výtvarného hlediska Novotný, shrnul.

"V České knize rekordů, v kapitole knihy, evidujeme třeba nejmenší Máchův Máj, což je výtisk z roku 1911. Mimochodem tenkrát ta knížka stála 20 halířů," řekl ČTK agenturní prezident Marek. Ta ale měří tři krát čtyři centimetry, vyšla v plnohodnotném nákladu a byla k dostání v tehdejších knihkupectvích. "Takovéhle originální dílo, jako je Vaňkovo, neevidujeme. Je to vůbec nejmenší kniha v Česku," potvrdil.

Do Pelhřimova na červnový festival rekordů Vaněk nepřijede jenom s miniunikátem, ale vystoupí též na pódiu v sobotním galavečeru. Protože jeho koníčkem je cestování a v poslední době si oblíbil Skotsko, bude za doprovodu nejlepšího českého dudáka Václava Routa ve skotském rytmu vybubnovávat karikaturu na papír natažený na bubnu. Za 15 minut vypodobní portrét pravděpodobně náhodného diváka, prozradil Vaněk ČTK.

Muž, kterému postál jako předloha prezident či zpěvák Karel Gott, je držitelem mnoha pozoruhodných výkonů, které vesměs vytvořil na Festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Třeba loni za jedinou hodinu nakreslil 175 karikatur návštěvníků. Před třemi roky potom dokázal za necelé dvě hodiny vypodobnit dvakrát sto podobizen, a to tím způsobem, že vždy současně kreslil dvě portrétované osoby pravou a levou rukou zároveň. Kromě jiného na festivalu v ulicích města vyšlapal maxipodobiznu Bolka Polívky na velikosti jednoho aru.