Jeho 17. ročník se koná 8. a 9. června v Pelhřimově. Obdivuhodné objekty vyrobil ze špejlí čtyřiapadesátiletý znojemský zahradník Jaromír Pevný. Od narození trpí vadou sluchu, postupně se mu zhoršoval i zrak. Ve svém koníčku pokračuje, i když současně vidí jen na jedno oko.

Pevný se inspiroval ve svých devatenácti letech od svého švagra, který, jak řekl ČTK, z nudy vyrobil na vojně ze špejlí maketu Eiffelovky a dovezl ji domů. Sám už nevyrobil nic, ale švagr se koníčku věnuje dodnes. Pevný postupně rozdal celou řadu figurek a staveb svým příbuzným a přátelům. Nikdy neměl výstavu ani ve svém rodném městě, premiéru bude mít právě na pelhřimovském festivalu. Lidé mohou znát snad jen jeho špejlový betlém, který vystavuje o Vánocích v kostele Louckého kláštera.

Kromě statických staveb slepil také figurky hokejistů či tanečnic, které se za pomoci motorku pohybují. Nejvíce práce mu dal koráb se svinovacími plachtami, na který spotřeboval asi 300 metrů špejlí a stavěl ho snad dva roky. Objekty podle vlastní fantazie lepí tradičním lepidlem kanagomem. Zabrat mu dala také čtyřmetrová věž, kterou lepil na chodbě po schodech do patra. Nakonec ji musel udělat skládací.

Obdivuhodné stavby ze špejlí budou k vidění o festivalu před, anebo ve Šrejnarovském domě na Masarykově náměstí. Dnes se také bude jednat o tom, zda autor některý z objektů nedaruje do stálé expozice Zlaté české ručičky, jež je důkazem lidské píle, dovednosti a nepředstavitelné trpělivosti. Základem této expozice muzea rekordů je kolekce výrobků ze zápalek Tomáše Kordy z Vrchlabí. Ten za 40 let svému koníčku věnoval 63.310 hodin.