Deníku to potvrdil zoolog ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Petr Mückstein. „V pondělí jsem se tam vydal a psa jsem tam opravdu viděl pobíhat. Měl dlouhou srst a huňatý ocas. Je možné, že to byl kazašský ovčák. Podle stop i trusu, které na místě byly, se rozhodně nejedná o kočkovitou šelmu,“ uvedl ochranář.

Zvíře mohlo být postřelené

Pes, který utekl do lesa, byl podle jeho slov zraněný. „Kulhal na zadní nohu, je možné, že byl postřelený. Ale to nemohu tvrdit s jistotou,“ řekl dále Petr Mückstein.

Na místo se včera vydali lidé z Hlinska, kteří si mysleli, že by se mohlo jednat o jejich zatoulaného ridgebacka. „Dorazili k nám ráno. Procházel jsem s nimi les. Bořili jsme se po kolena ve sněhu a hledali stopy, bohužel jsme ale na nic nenarazili. Asi po dvou hodinách odjeli s tím, že to jejich pes zřejmě nebyl,“ uvedl místostarosta Spělkova Jaromír Kalous.

Ridgeback je světle hnědé barvy. Podle zoologa Petra Mücksteina je možné, že by si ho s pumou mohl někdo splést, pokud by ho viděl z větší dáli. „Ale zvíře se ztratilo v Hlinsku a je jen málo pravděpodobné, že by doběhlo až do Spělkova. I když člověk nikdy neví,“ přemítal pracovník Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Lidé si mohou oddechnout

Zatoulaného psa hledá v těchto dnech i policie, podle zoologa se jedná totiž o velmi drahé plemeno.

Ve Spělkově si tak místní mohou po několika dnech konečně oddechnout. „Víte, ona, i kdyby to opravdu byla puma, tak by se už s největší pravděpodobností nacházela stejně desítky kilometrů daleko,“ řekl redaktorům Deníku místostarosta obce.