Příklad je nejlepší agitací

Děčín/ „Co je pro náš kolektiv plavců v těchto dnech charakteristické?“ zamýšlí se nad otázkou místopředseda ZO KSČ závodu Zahraniční plavba Čs. plavby Labsko–oderské Jaroslav Vávra a vzápětí odpovídá: „Zcela určitě snaha zlikvidovat manko v objemu přepravovaného zboží a také dobrá vůle dát společnosti to, co od nás očekává a požaduje…

…okresní kontrolní a revizní komise KSČ se zabývala otázkou, co je příčinou houževnatého zaujetí plavců pro plnění pracovních povinností.

Jaké autoritě se tedy těší komunisté a jejich stranická organizace. A hlavně: co mladí, budoucí lodivodi a kapitáni? …

Ve stranické organizaci děčínských plavců si znovu a znovu ověřují známou pravdu, že osobní přístup, pevné postoje komunistů ke všem naléhavým otázkám dneška jsou nejúčinnější agitační silou…

(Rudé právo, 11/1989)

Ne živelnost, ale socialistický trh

Praha/ Součástí příprav XI. sjezdu JZD byla i diskuse pracujících. Nikdo ji neorganizoval, nikdo k ní nedával žádné pokyny ani témata, a přesto bohatstvím námětů předčila očekávání.
Do okresních konferencí JZD jich na adresu centrálních orgánů obdrželo ministerstvo zemědělství a výživy ČSR 1145.
Dalších 1300 až 1500 připomínek a námětů přinesly okresní konference JZD.
V průběhu listopadu se všechny posuzují a zpracují, aby delegáti mohli být na sjezdu souhrnně informováni o tom, jak se náměty využijí a v čem pokročilo řešení problémů…
(Rudé právo, 11/1989)

O přestavbě s tajemníkem

Praha/ Generální tajemník ÚV KSČ M. Jakeš se včera v Praze setkal s předním funkcionářským aktivem Svazu československo – sovětského přátelství. Soudruh Jakeš poděkoval funkcionářům za práci, kterou vykonávají. V další části besedy věnoval pozornost úkolům SČSP v nynějším období uskutečňování programu hospodářské a společenské přestavby.
(Mladá fronta, 11/1989)

Před osmnácti lety nebylo možné překročit hranice bez speciálního povolení a žádosti. Za pár dní budeme moci po Evropě jezdit bez pasu.
Před osmnácti lety byl průměrný plat kolem 1800 korun. Dnes je to zhruba patnáctkrát více.
Před osmnácti lety stálo máslo 10,- Kčs. Zanedlouho bude stát 60,- Kč.
Před osmnácti lety banány byly jen o Vánocích, zahraniční zboží jen za tuzexové bony a na toaletní papír a dámské hygienické vložky se stály fronty. Dnes je na každém rohu supermarket a v každém městě hypermarket.
Před osmnácti lety byly na auta pořadníky a ve městech bylo kde parkovat. Dnes si auto odvezete ihned, a dokonce ho nemusíte ani okamžitě platit. Ale ve městě ho nemáte kam postavit.
Těch pár příkladů ukazuje, co se u nás za 18 let, které od 17. listopadu 1989 uplynuly, změnilo.
Změnila se i média a my jsme Vám, milé čtenářky a milí čtenáři, tuto změnu chtěli dnes na titulní straně Vašeho Deníku ukázat.
Proto jsme ji poskládali z článků, které přesně před osmnácti lety vyšly v československých novinách.
Věříme, že se na nás za toto připomenutí nebudete zlobit. A nebojte se, už v pondělí bude titulní strana vypadat znovu tak, jak jste zvyklí.

Vaše redakce