První nabídku dostala obec před dvěma lety, to ji ale zastupitelstvo zamítlo. Druhý návrh přišel Bělé koncem loňského roku.

Sepsali petici

„Tentokrát jsme chtěli, aby si kromě zastupitelstva o stavbě elektráren mohli rozhodnout také sami obyvatelé. Svolali jsme proto valnou hromadu a většina lidí tenkrát vůči tomu neměla námitek,“ sdělila starostka Bělé Hana Valková.

Nyní je ale všechno jinak. Některým obyvatelům se případné větrníky za Bělou přestávají líbit.

Za nejzávažnější důvody, proč říci elektrárnám stop, obyvatelé považují především obavy z hučení a blikání větrníků, škodlivého vlivu na lidské zdraví nebo plašení zvěře. Klesnout by podle nich mohla také cena nemovitostí.

Více než polovina obyvatel podepsala i petici proti stavbě větrníků v Bělé.

Ti požadují okamžité zastavení jednání se společností ELPE.

Jednou z těch, kdo elektrárny v obci nechtějí, je i Bohuslava Dvořáková. Té by případný větrník vyrostl přímo za humny.

„Elektrárna by měla být vysoká sto padesát metrů, to se mi nelíbí. Kdyby byla menší, tolik by to nevadilo. Taková stavba by pokazila zdejší hezkou krajinu. A zdá se mi, že by stála moc blízko obytných domů,“ vyprávěla Dvořáková.

Za zbytečné ale považuje všechny obavy další z obyvatel Bělé Patrik Markés, který se navíc ve volném čase zabývá možnými zdroji elektrické energie v budoucnu.

Nejlepší způsob zisku elektřiny

„Podle mého názoru jsou větrné elektrárny nejlepším způsobem, jak získat ekologickou energii bez nebezpečných odpadů,“ mínil Patrik Markés.

„Zájemci měli možnost dojet se podívat na větrné elektrárny do Pavlova, které jsou už v provozu. Poskytli jsme jim i nejrůznější informace, aby si o elektrárnách mohli zjistit více podrobností,“ pokračovala starostka Valková.

Odpůrci si ale stále neoblomně trvají na svém.

Rozhodnutí, jestli se větrníky nad Bělou roztočí, by mělo padnout už dnes večer.

„Na půl osmou večer jsme svolali veřejnou schůzi. Kromě zájemců z řad obyvatel se jí zúčastní také zástupci firmy a odborníci na větrnou energii,“ uzavřela Hana Valková.