Jakmile nad městem zčernala bouřková mračna, „ledaři” si pomalu začali chystat hadry a košťata v očekávání úklidu blátivého nánosu, který zaplavil strojovnu. A nejenom ji. „Jednou nám vlétla zátopová vlna i do šaten a zastavila se jen pár metrů od kluziště. Dostat se ta špína na led, měli bychom veliký problém. To fakt nevím, jak bychom čistili kluziště od přimrzlé hlíny,” zavzpomínal na nevábné okamžiky Jiří Hynek ze společnosti Zimní stadion.

Nyní svitla naděje, že záplava halu vícekrát nepotrápí. Alespoň tedy ne v takové míře jako dosud. Humpolečtí se začali bezprostředně po průtrži mračen před letními prázdninami poohlížet po řešení tohoto problému.

Hlavní proud vody se povalí jinam

Vymysleli to následovně. „Vzhledem k tomu, že většina vody se valila do haly kanalizací, jsme ji nechali osadit zpětnou klapkou. V nové čtvrti nad stadionem, odkud se tam voda hrnula, jsme vymysleli jakési sběrné dešťové koryto, které by mělo svést hlavní proud vody do laguny. Ta leží na neškodném místě, navíc má dobrou vsakovatelnost do půdy,” vysvětlil místostarosta Roman Brzoň. Třetím opatřením je čtyřiceticentimetrový val proti přímému průtoku vody do haly. Všechna dotyčná opatření se podařilo dokončit v minulém týdnu.

Potíže jsou i jinde

To na druhou stranu neznamená, že zimní stadion si odteď hoví v dokonalém bezpečí. „Bavíme se tu pochopitelně o klasických bouřkových deštích, které by tato úprava měla zachytit. Pokud ale má přijít nějaká výjimečně silná průtrž mračen, tomu lze čelit jen těžko. Stadion přece jen stojí pod svahem. I tak by ale měl být zasažený méně, než tomu bylo dosud,” dodal místostarosta Brzoň.

Problémy s nestíhající kanalizací za silného deště se však vyskytují i jinde ve městě. „Pravidelně jezdíme do Okružní ulice, kam se stahuje náplava od dálnice. Občas se kanál zvedne i u policejní služebny či u evangelického kostela. Dříve se to stávalo také poblíž Stromovky,” shrnul nejohroženější místa velitel humpoleckých hasičů Miroslav Karafiát.