Narodila se roku 1956 v Brně, kde vystudovala gymnázium a jazykovou školu a kde se také seznámila se svým budoucím manželem, který pochází z Kamenice nad Lipou a v Brně tehdy studoval vysokou školu.

Po svatbě společně bydleli v Černovicích, kde Pavla Kučerová pracovala v Ústavu sociální péče a výchovném ústavu jako vychovatelka a pak v kanceláři. Posléze působila jako sekretářka v DUP a po roce 1989 jako okresní tajemnice ČSSD. Od roku 1996 je asistentkou senátora (dnes předsedy Senátu) za pelhřimovský obvod Milana Štěcha.

Je vdaná, má dospělého syna. „A za své druhé dítě považuji Filipa, kterému v době studia na pelhřimovské průmyslovce ve válce v rodné Angole zemřeli oba rodiče. Byl to kamarád syna, tak jsme se ho ujali," říká Kučerová a ve své kanceláři ukazuje foto smějícího se černošského mladíka.

Filipe vystudoval vysokou školu v Brně, nejdřív pracoval v Česku, pak se vrátil do Angoly. „Dál k nám ale jezdí na Vánoce a mám z něj velkou radost," říká Pavla Kučerová.

V krajském zastupitelstvu působila už v minulém období, předtím byla i zastupitelkou města. V kraji se chce dál věnovat hlavně sociální oblasti, a to včetně spolupráce s neziskovým sektorem. „Není mi lhostejný osud seniorů, postižených, rodin s dětmi," říká. Má oblíbené heslo „Slušně a s rozvahou", jejím velkým koníčkem jsou psi.