Ájurvédský pavilon ve Svaté Kateřině je jediným oceněným počinem na Vysočině. „Získání ocenění pro nás představuje velký úspěch,“ poznamenal k udělení ceny provozní ředitel Resortu Svatá Kateřina Martin Pavlíček.

Autorem oceněného projektu je architekt Jakub Tejkl z ateliéru Architektura 1. Základem pavilonu je sto pět žulových monolitických pilířů, monolity pocházejí z lomů v blízkém okolí Svaté Kateřiny. Na monolitech je pak usazena konstrukce z dřevěných sloupů a překladů, která je současně hlavním statickým i výtvarným prvkem celé stavby.

Obvod pavilonu tvoří relaxační galerie, která umožňuje panoramatické výhledy do okolního lesa, volné krajiny i meditační zahrady s vodopádem. Vnitřní prostory jsou rozděleny na tři části. Jedna je vyhrazena pro autentickou ájurvédu, dalšími jsou spa a wellness.

Nový pavilon vznikl v roce 2018, v letošním roce byl 21. března uveden do provozu a pochopitelně rozšířil kapacitu i služby Svaté Kateřiny. Klientům resortu dopřává přenést se do kolébky ájurvédy, do indické Kéraly. „Reakce ze strany našich hostů jsou vesměs pozitivní, ze stavby jsou unešeni, řada se jich vrací právě kvůli novému pavilonu,“ doplnil zkušenosti z více než půlročního provozu v nově otevřeném pavilonu Martin Pavlíček.

Ájurvédský pavilon navíc mohou a využívají nejen klienti ubytovaní ve Svaté Kateřině, takže si dvouhodinové nebo celodenní služby dopřávají i lidé z okolí Počátek. „Ročně se u nás ubytuje na patnáct tisíc hostů, ty, kteří využívají nabízené služby bez ubytování, neevidujeme,“ dodal provozní ředitel resortu.

Do soutěže České stavební akademie Praha bylo letos přihlášeno 53 projektů, z Vysočiny to by byl pouze zmíněný Ájurvédský pavilon v Resortu Svatá Kateřina. Mezi soutěžícími stavbami najdeme nejrůznější polyfunkční centra, ale také školy, obřadní síně, nádraží nebo objekty občanské vybavenosti.

Titul Stavba roku 2019 získalo dalších pět projektů, a sice Modernizace stávajícího vzdělávacího a výcvikového střediska v rámci Učiliště požární ochrany Velké Poříčí, projekt DRN na nároží ulic Národní a Mikulandské v centru Prahy, Celková přestavba a rozšíření ústřední čistírně odpadních vod na Císařském ostrově v Praze 6, Mateřská škola Nová Ruda ve Vratislavicích nad Nisou a Corso Pod Lipami v Řevnicích.

Nejrůznější jiná ocenění získalo ještě dalších třináct do soutěže přihlášených staveb.