Co turnaj je, vysvětluje ředitelka FOKUSu Vysočina, Anna Šimonová. „EASI CUP je mezinárodní fotbalový turnaj pro hráče se zkušeností s duševní onemocněním a nejenom pro ně. Díky fotbalu se totiž smazávají rozdíly mezi našimi handicapy. Naše starosti a omezení tu ustupují do pozadí. Sport a pohyb pomáhá udržet si své duševní zdraví a pohodu. A to je hlavní poselství celého turnaje a celé akce,“ uvádí.

Smyslem akce je upozornit na téma duševních onemocněních, které je v naší společnosti stále tabuizováno a zatíženo mnoha mylnými představami a předsudky. Na internetu také běží kampaň, jejímž cílem je oslovit širokou veřejnost, bude informovat o o problematice duševního zdraví, kde případně hledat podporu v případě duševních potíží, ale také o pozitivním vlivu pohybu a sportu na duševní zdraví.

Patronaci nad tímto fotbalovým turnajem převzal rodák z Havlíčkova Brodu, fotbalový reprezentant České republiky a v současné chvíli hráč anglického West Hamu, Tomáš Souček. „Jsem rád, že jsem se mohl stát patronem EASI CUP 2022, která se navíc pořádá v regionu, kde jsem vyrostl. Věřím, že takovéto akce mohou pomoci jednak lidem s duševním onemocněním cítit se lépe ve společnosti, ale pomohou také bořit mýty spojené s jejich nemocí,“ říká.

Fotbalový turnaj se koná od 11. do 15. července 2022 na pelhřimovském fotbalovém stadionu. Kromě mnoha tuzemských týmu se představí i zahraniční fotbalisté. „Prvními oficiálně přihlášeným zahraničními týmy jsou například Red Cross Kickers z Německa, liverpoolští Football Therapy, manchesterští Grassroot, Grampian Strikers ze Skotska či holandští Amerfoortt. Víme, že přijedou i další týmy například z jihu Evropy,“ jmenuje namátkou manažer akce Jan Drobný.