Senátoři totiž schválili novelu školského zákona, jejíž součástí je zákaz prodeje nevhodných potravin ve školách, které jsou k sehnání hlavně v automatech. Nyní stačí podpis prezidenta, aby nová podoba zákona začala platit a vešla v účinnost. Ředitelé Deníkem oslovených škol na Pelhřimovsku, plnoletá studentka gymnázia a maminka dvou děvčat školou povinných se shodují, že automaty jako takové by na školách nerušili, ale pečlivěji by vybírali potraviny, které 
v nich lze zakoupit. Rozdíl vidí také v tom, zda je využívají děti nebo dospělí.

„U nás na škole máme automaty především na teplé nápoje. Nevím, jestli plošný zákaz automatů má na střední škole smysl. Základní školy jsou v trošku jiné pozici, tam to chápu. U nás ale funguje také vzdělávání dospělých, a ti si tu kávu rádi dají," přemítal ředitel České zemědělské akademie v Humpolci Otakar Březina.

Dobroty je lákají

Devatenáctiletá studentka humpoleckého gymnázia Veronika Hypšová uvedla, že ona sama si ve školním automatu kupuje občas čaj, zřídka bagetu a někdy neodolá ani sladkosti. „Myslím si, že v automatech nakupujeme hlavně proto, že nás ty dobroty, když je vidíme, lákají, ne proto, že bychom měli skutečně hlad nebo žízeň. Hodně mých spolužáků si kupuje kafe, někteří i několikrát denně," zamyslela se Veronika. Možná by prý místo automatů ve škole uvítala bufet, kde by se dalo sehnat lepší jídlo, ne jen sušenky.

Maminka dvou děvčat, která docházejí na základní školu, Eva Svobodová, zmínila, že jí osobně je lhostejné, zda automaty na školách jsou, nebo nejsou. „Naše holky si 
v nich stejně nic nekupují, protože svačinu i s pitím dostanou doma. V automatech děti stejně neseženou nic zdravého, ani to pití. Nejlepší je, když si chodí čepovat čaj ke školní družině, ne když si v automatu koupí sladkou 
a zdraví škodlivou limonádu," řekla Eva Svobodová.

Tato maminka ještě dodala, že zboží v automatech je podle jejího mínění navíc obvykle zbytečně drahé. Ředitel humpolecké zemědělské akademie Březina ještě podotkl, že u nich na škole už několik let funguje akce Mléko do škol. Díky ní si studenti mohou k svačině zakoupit sýry, jogurty a další mléčné výrobky. „Ze začátku jsme měli strach, že se tato možnost neuchytí, ale musím říct, že studenti o ni mají skutečně velký zájem," uvedl Březina.

Luděk Charouzek, ředitel Základní školy Na Pražské Pelhřimov, řekl, že právě v příštím týdnu budou s majitelem automatů u nich na škole řešit stávající sortiment potravin. „Automaty není nutné rušit, ale je třeba jejich nabídku radikálně změnit. Přikláníme se ke zdravějším potravinám a nápojům," sdělil Charouzek.

Čerstvost nadevše

Ten dodal, že před dvěma lety se navíc dohodli s pelhřimovskou Pekárnou Adélka na tom, že každé ráno si žáci budou moci na půdě školy zakoupit od jejích pracovníků čerstvé pečivo. „Tato možnost se velice uchytila," pochvaloval si ředitel.

Také maminka Eva Svobodová zmínila, že na škole, kam dochází její dcery, je možné si o velké přestávce zakoupit obložené housky. „To je myslím velmi dobré řešení pro ty, kteří si svačinu zapomenou doma," uzavřela Svobodová.