Nikdo si ale s řešením problému neví rady. Věčné nekontrolovatelné pobíhání psů po vsi a jejich neustálé štěkání už přes dva měsíce obtěžuje obyvatele obce.


„Je to nepříjemné. Museli jsme si ale zvyknout. Nic jiného nám nezbývá. Naštěstí už jsou aspoň očkovaní,“ vyprávěla Zlata Voborská, která bydlí hned naproti pozemku Miroslava Vítovce.

Řešení se hledá těžko


„Máme takříkajíc holé ruce. Marie Cardová a Miroslav Vítovec jsou na vlastním pozemku. Nemůžeme nic podniknout, pokud psi nikoho nepokousali. To se zatím naštěstí nestalo,“ sdělil starosta.


Vítovec po naléhání Sudkodolských nechal všechny své psy aspoň naočkovat. Začal také oplocovat pozemek, aby mu zvířata neutíkala.


„Kus plotu už mám,“ ukazoval Vítovec na stěnu složenou z plechů. Část pozemku ale stále zůstává neohrazená.


„To víte, jde to pomalu. Zbytek dodělám, až na to budu mít peníze,“ rozhodil rukama Miroslav Vítovec, který z invalidního důchodu zabezpečuje sebe, Marii Cardovou i smečku psů.


Celou situaci navíc komplikuje to, že Miroslav Vítovec by měl nastoupit čtyřměsíční výkon trestu.


Ten mu uložil Okresní soud v Táboře, protože opakovaně řídil auto bez řidičského průkazu.


Dostal sice tříměsíční odklad, ale ten vyprší v pátek. Požádal také o obnovení trestního řízení s tím, že do vězení nemůže nastoupit ze zdravotních důvodů.


O znovuobnovení řízení se rozhodovalo včera. Soud ale obnovení řízení zamítl.


„Nenašli jsme žádné důvody pro znovuobnovení řízení. A zdravotní stav odsouzeného jsme neshledali tak vážný, aby Miroslav Vítovec nemohl do vězení nastoupit,“ sdělila Milena Vránková, soudkyně Okresního soudu v Táboře.


S rozsudkem nesouhlasí


Vítovec se proti rozsudku na místě odvolal.


„Jsem nemocný člověk, trpím plicní chorobou. Rozhodli nespravedlivě,“ vykládal Vítovec.


Případem se bude dále zabývat pobočka táborského soudu v Českých Budějovicích. Ta o obnovení trestního řízení rozhodne do dvou měsíců. Miroslav Vítovec bude vyzván, aby nastoupil do výkonu trestu.


Otázkou zůstává, kdo se postará o Marii Cardovou a psy, když jim Vítovec před nástupem do vězení nezajistí péči. Trvalé bydliště má Marie Cardová v Pacově. Proto starost o Vítovcovu družku a psy bude muset převzít Obecní úřad v Pacově.


„Věc bude řešit sociální odbor. Nevíme, jestli se Marie Cardová dokáže o psy sama postarat. Pokud ne, zajistili bychom pro ni odbornou péči a psi by nejspíš museli jít do útulku,“ informovala na závěr místostarostka Pacova Jana Hrušková.