Právě u příležitosti Muzejní noci bude v muzeu zpřístupněna výstava Žít (s) fotografií!, která návštěvníky seznámí s historickým vývojem fotografické techniky, se vznikem černobílého i barevného obrazu a hlavními částmi fotografických přístrojů.

Úvodním slovem k výstavě program v pátek 18. května v 17 hodin začne. Výstavu připravil Luboš Anděl, který jako kurátor návštěvníky expozicí rovněž osobně provede.

V prostorách, kde bude výstava umístěna, se bude konat fotografický workshop a s ním praktické ukázky retuše historické fotografie, který povedou pelhřimovští fotografové Petr Janoušek a Štěpán Mikeš.

Zájemci z řad návštěvníků si nejen vyzkouší retuš fotografií, ale seznámí se i s prací fotografů a prohlédnou si jejich techniku. Pomocí historické fotografie si návštěvníci vyzkouší poznat zmizelá místa města Pelhřimova i významné události přelomových let našich dějin. „Připravený program letošní Muzejní noci bude navazovat právě na tuto výstavu,“ poznamenala vedoucí vědecko-výstavního oddělení Muzea Vysočiny Pelhřimov Miroslava Kvášová.

Jinak bude mít pelhřimovská Muzejní noc tradiční osvědčenou podobu. „Muzejní noc pořádáme od roku 2002, scénář programu je zavedený,“ potvrdila Kvášová.

Zážitkový seminář Potmě v Pacově.
OBRAZEM: Pacovští se vžili do role nevidomých

Kromě zmíněné titulní výstavy budou uvedeny nebo zpřístupněny další výstavy, jako například krátkodobá výstava Nejhodnotnější na světě je, když člověk člověku pomáhá. Autorkou je Yulia Kos, dobrovolnice z FOKUSU Vysočina, která vystaví fotografie z několika sociálních zařízení na Vysočině. Fotografie zachycují vášeň pro život a umělecký talent seniorů či lidí s duševními problémy.

Chybět nebudou ani vystoupení divadelního spolku Rieger, který přijde s inscenovanou sekvencí z filmu Báječní muži s klikou z počátků naší kinematografie. „Rovněž vystoupení Riegeru jsou tradiční součástí pelhřimovské Muzejní noci,“ doplnila Kvášová.

Rieger se bude střídat s Terezou Říčanovou, která připravila pásmo pohádek, na závěr ve 22 hodin orámuje Muzejní noc ohňová show Spiritus Dracus.

V rámci Muzejní noci budou v Pelhřimově současně zpřístupněny další expozice a turistické cíle.

Otrávené káně lesní.
Na traviče ohrožených káňat lesních, podali inspektoři ČIŽP trestní oznámení