V České republice se do projektu zapojují i běžně navštěvovaná místa, ovšem s doplňkovým programem. Obvyklou formou programu bývají komentované prohlídky. Podobně tomu bude i na hradě Kámen. „Po oba dva dny budou probíhat komentované prohlídky po hradním parku, a to vždy v 11 a ve 14 hodin. Prohlídky by měly trvat zhruba tři čtvrtě hodiny. Záleží samozřejmě na tom, jak se budou lidé zajímat a ptát," vysvětlila kurátorka a historička hradu Kámen Monika Kotenová.

Prohlídky budou zaměřeny na historii, současnost a právě prováděnou revitalizaci parku, dále pak také na jeho faunu i flóru. Kromě těchto informací se návštěvníci mohou těšit na znalostní kvíz, malířskou dílnu a květinové vazby v interiérech hradu.

„Pro ty nejmenší budou připraveny omalovánky, potom zde bude předkreslená silueta hradu a děti k ní budou moci cokoli domalovat. Malířskou dílnu jsme vymysleli hlavně kvůli rodičům, kteří budou chtít nějak zabavit své děti, až půjdou na prohlídku parku," uvedla Kotenová. Jak také řekla, z obrázků, které děti nakreslí, se potom na hradě udělá výstava. Pro děti i dospělé je dále na programu vědomostní kvíz. „Některé odpovědi do kvízu se zájemci budou moci dozvědět z komentované prohlídky parku. Jako další nápověda jim poslouží panelová výstava, kde si budou moci vyhledat různé informace. Ti nejšikovnější si odnesou nějaké drobnosti na památku," sdělila Kotenová. Hradní park bude otevřen od 10 do 17 hodin.

Více než hektarový park hradu Kámen je pozoruhodný především svým skalním útvarem ze serpentinu. Záhřevná skála a zbytky hradního opevnění vytváří vhodné podmínky pro širší spektrum rostlin, včetně některých citlivějších, jakými jsou například magnólie a cesmína. V parku nechybí ani vzrostlé stromy a okrasné keře. Kromě flóry je park domovem mnoha živočichů. Akci zaštítilo občanské sdružení Průvodce parkem ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Národním památkovým ústavem.

Tradice otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti vznikla ve Velké Británii 
a koná se vždy během druhého červnového víkendu.

Denisa Šimanová