Oslovení pracovníci z kulturních správ se vesměs shodli na tom, že letos památky přilákaly více turistů než v loňském roce.

Například zámek v Žirovnici navštívilo v letošní sezoně k 29. říjnu 11 171 návštěvníků. Přitom návštěvnost k loňskému říjnu byla 10 968 návštěvníků.

„V letošním roce jsme pyšni na to, že jsme úspěšně jako jedni z mála a z prvních obdrželi pro Zámecký areál Žirovnice certifikát prvního stupně Českého systému kvality služeb v kategorii Služby kulturních památek za Atraktivity i infrastrukturu cestovního ruchu v Kraji Vysočina, který podmínkami vypisuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Zároveň nás potěšil zvýšený zájem a docenění turistů o gotické nástěnné fresky z 15. století, které jsou svým rozsahem a zachováním naprosto ojedinělé a úchvatné," sdělila Věra Daňhelová z odboru kultury Města Žirovnice.

Ta dodala, že v zámecké Galerii Jana Havlíka je nově celý prostor vymalovaný. „Byly odstraněny staré prošlapané koberce, zbrousili jsme a napastovali dřevěné parkety, aby ve čtyřech sálech vynikly olejomalby od akademického malíře Jana Havlíka, objekty z měkkého lipového dřeva od akademického sochaře Karla Hlavy, grafiky od Pavla Roučky a knižní ilustrace od akademického malíře Františka Severy.

„V Přírodním divadle jsme zrekonstruovali postranní schody na jeviště a zároveň efektivně propojili prostor louky na I. nádvoří. Tím jsme využili prostory při konání kulturních akcí," sdělila Věra Daňhelová s tím, že z větších stavebních akcí nemají na zimu žádné naplánované.

Noční prohlídky

Vyšší návštěvnost zaznamenali i na Hradě Kámen. Jeho krásy letos obdivovalo 16 265 lidí. „Návštěvnost v loňské sezoně byla 15 304 lidí. Velmi si pochvalovali například program Kámen napříč stoletími nebo Noční prohlídky, které byly všechny zaplněny do posledního místa," řekla správkyně Hradu Kámen Monika Kotenová. Ani zde nemají pro letošní rok naplánované žádné opravy.

Na zámek do Kamenice nad Lipou zavítalo tuto sezonu podle slov vedoucího kamenické kultury Petra Pecha okolo 15 tisíc návštěvníků, což je prý zhruba stejně jako v minulém roce. „Nejvydařenější letošní akcí je asi Hračkobraní, na které dorazilo o několik lidí více než loni, a to nám samozřejmě udělalo radost," zmínil Pech s tím, že příští rok právě Hračkobraní oslaví jubilejní desáté narozeniny. „Doufáme, že se nám k této příležitosti podaří vymyslet to správné překvapení," usmál se Pech. Ten doplnil, že žádné zásadní opravy během zimních měsíců na zámku neplánují.

Mezi nejzajímavější akce, které se na kamenickém zámku ještě tento rok uskuteční, patří třeba Zlatá neděle na zámku, na kterou mohou milovníci vánoční atmosféry dorazit 21. prosince.

Návštěvnická sezona bude příští víkend s největší pravděpodobností pokračovat i na hradě Orlík nad Humpolcem. Na tuto zříceninu letos vyrazilo asi 11 tisíc návštěvníků, což je podle tamního kastelána Pavla Koubka více než loni. „Z akcí se jednoznačně nejvíce povedly Středověké slavnosti a největší stavební akcí byla určitě stavba rozhledny, která byla otevřena první a druhý víkend v listopadu. Za tyto čtyři dny ji navštívilo odhadem 1800 lidí," uvedl Koubek.

Vzhledem k tomu, že Orlík je zřícenina, nelze tu v zimě rozsáhlejší stavební práce vykonávat. Na závěr kastelán Koubek dodal, že příští sezonu se cena vstupného na Orlík pravděpodobně mírně zvedne, nikoliv prý ale kvůli nové rozhledně.