Elektřina v roce 2015 trochu zlevní, kdežto za plyn řada zákazníků zaplatí o pár stovek korun ročně víc než letos. Stále platí, že nejlevnějším zdrojem vytápění jsou uhlí, dřevo a pelety.

Pelhřimovské městské lesy letos zaznamenaly zvýšený zájem o štípané dříví, které díky pořízení speciální techniky nabízejí už třetím rokem.

„Zájem je vyšší než loni a momentálně už je většina dříví z listnatých stromů vyprodaná, zbývá jen bříza. Začíná přísun buku, o který je největší zájem, ale ten je syrový, z nové těžby," vysvětluje zástupce ředitele městských lesů Martin Kodeš.
Důvodem zájmu podle něj ale není to, že by lidé přešli na toto štípané dřevo jako na hlavní palivo.

Říká, že spíš si zájemci pořídí krb jako doplněk, který jim rychle vytopí menší prostory na podzim a na jaře. V zimě ho mají spíš jen pro parádu. Druhým důvodem je podle Kodeše i to, že lidé si už dnes dříví sami štípají jen výjimečně, pohodlnější je pro ně si „hotové" palivo nechat přivézt domů.

„Každopádně by lidé měli při nákupu víc přemýšlet dopředu a pořídit si dřevo třeba už na jaře, aby si ho mohli přes léto dosušit doma," dodává Martin Kodeš.

Krb mají jen 
jako doplněk

I podle Zdeňka Jaroše, který prodává ve svém železářství krby a kamna, není potřeba za zájmem o štípané dříví hledat změnu typu vytápění, spíš pohodlnost.

„Boom topenišť je za námi a trh je jimi nasycen. Převážná část lidí má krb jen jako doplněk ke kotli, pár procent si koupí krb s teplovodní vložkou a někdo si místo menších kamen koupí pořádná kamna," vysvětluje Zdeněk Jaroš.

Trendem posledních let zejména u novostaveb nebo při výměně kotle je obstarat si akumulační nádrž, ve které ohřátá voda vydrží třeba další dva dny. Některé domácnosti také využívají topení pomocí tepelného čerpadla, které má sice pořizovací cenu něco přes 200 tisíc korun, ale pak má zase nízké náklady.

Tento způsob topení využívají například manželé Lavičtí z Častrova. „Máme systém vzduch-voda, kdy se teplo odebírá ze vzduchu. Výparník je umístěný na fasádě, v domě je rozvod v podlaze. Při velkých mrazech je účinnost nižší a systém automaticky připojí přímotopy," vysvětluje František Lavický.

Tento systém vytápění podle něj za topnou sezónu spotřebuje elektřinu asi za 14 tisíc korun, a to včetně ohřevu teplé užitkové vody.

„Nejvíc záleží na dobrém zaizolování domu, aby nevznikaly tepelné ztráty, a pak také na dobré regulaci, aby se vytápělo jen to, co se vytápět má," zdůrazňuje Lavický s tím, že jednou za dva roky se musí provést revize systému. Výhodou je podle něj hlavně to, že člověk jednou systém regulace nastaví a pak už se o nic nemusí starat.

Teplárenské sdružení České republiky spočítalo, že spotřeba paliv v tuzemsku díky zateplování domů a dalším úsporným opatřením výrazně klesla.

Průměrný starý byt spolkne, nebo spíše zdmi a okny propustí 60 gigajoulů tepelné energie ročně. Naproti tomu v moderním bytě, jehož ztráty jsou minimalizovány, stačí k udržení stejného mikroklimatu poloviční vytápění. S těmito údaji také pracuje modelový příklad cen pro topnou sezónu 2014/2015.

Předpokládané ceny vytápění

Moderní byt Starý byt
Uhlí 7 083 14 167
Tep. čerpadlo 8 915 18 208
Kupov. dříví 9 750 19 500
Pelety 10 583 21 167 Kč
Zemní plyn 13 795 24 678 Kč
Teplárna 18 083 36 167 Kč
Přímotop 24 806 40 204

Pozn.: Pro vytápění moderního bytu se v topné sezóně 2014/2015 počítá se spotřebou 8 333 kWh, pro vytápění starého bytu se spotřebou 16 667 kWh. Tepelné čerpadlo využívá také energii svého okolí, proto v jeho případě dělíme uvedené hodnoty třemi. Ceny jsou včetně DPH. Za žádanou pokojovou teplotu považujeme 21 °C, dlouhodobě průměrná teplota od října do března je dle meteorologů 1,38 °C.
Zdroj: cenyenergie.cz