Řidiči si tam dělali doslova, co chtěli.

Není proto divu, že zastupitelům došla trpělivost a začali intenzivně diskutovat 
s dopravními policisty o nápravě. S tou přišli záhy. Povolené parkování bylo jasně vyznačeno namalováním nových parkovacích míst i se žlutými pruhy, které dávají motoristům jasně najevo, že tam se zastavit nesmí. Řešení, které vyšlo na pár tisícikorun, odbouralo dlouholetý problém.

Místní byli na každodenní zmatky v parkování na náměstí už zvyklí. Automobily tam stály někdy ve dvou, třech řadách a v zatáčce přes ně nebylo vidět. „Situace nebyla zrovna dvakrát bezpečná. Sám jsem byl několikrát svědkem nebezpečných momentů. Například okolo ostrůvku uprostřed náměstí, kde auta stála v řadě, nebyl kolikrát žádný průjezd pro ostatní vozidla," popsal ještě nedávnou situaci starosta Pacova Lukáš Vlček.

Ten ihned dodal, že například nákladní vozidlo, které pravidelně zásobuje tamní prodejnu s pečivem a lahůdkami, tam párkrát vůbec neprojelo. „Řidič nám pak vjížděl na ostrůvek, čímž městu ničil obrubníky. Úpravy už proto byly nutné," dodal starosta. Podle Jiřího Matějky, pelhřimovského policejního dopravního inženýra, byla situace na náměstí Svobody dost nepřehledná. „Parkovací místa před radnicí jsou nově vyznačena vodorovným značením a je zde jasné, kde se nesmí stát. Tento zákaz je dán dopravní značkou zákaz zastavení – žlutá čára," popsal změny Matějka.

Vítr v peněžence

Pokud řidič tento zákaz poruší, může přijít až o dva tisíce korun. „Řidiči by měli být na pozoru, protože naši policisté provádějí nepravidelné kontroly při parkování vozidel nejen na náměstí Svobody, ale například i při průjezdu městem," upozornila pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Deník přímo na pacovském náměstí oslovil několik náhodných kolemjdoucích. Ti byli s novinkou spokojeni a někteří upozornili, že by 
ve městě potřebovalo označit více lokalit. „Změny jsem si ihned všiml. Přes náměstí chodím do školy. Je to tu teď lepší, předtím si tady každý parkoval, jak chtěl. Ještě bych značení udělal nad kostelem," uvedl Tomáš Voldřich z Pacova.

Vzhledem ke kladným ohlasům a především bezpečnému parkování budou představitelé města v těchto krocích pokračovat. Třeba na sídlištích by chtěli vyřešit příčné stání. „Pokud parkování dáme řád a systém se racionalizuje, tak tam i vzniknou nová parkovací místa. Není totiž výjimkou, že jedno vozidlo zabere hned dvě místa, čímž brání dalším motoristům v zaparkování," přiblížil Lukáš Vlček.

Podle něj by se další „olajnovanou" lokalitou mohla stát Španovská ulice. Tam je v současné době zakázáno podélné stání. „Zjišťujeme, že je to možná zbytečné. Proto bychom tam do budoucna stání povolili," uvedl starosta.

Kromě této změny musí řidiči ve městě počítat i s další novinkou. Na Sídlišti Míru je totiž po čtyřiceti letech změněno dopravní značení. Nově tam platí pravidlo pravé ruky.

„Demontovali jsme několik desítek dopravních značek. Sídliště jimi bylo zahlceno a nahradili jsme je pravidlem pravé ruky. Řekl bych, že si na něj lidé zvykli, zatím se tam nestala žádná nehoda," komentoval jednu z novinek starosta.

Na sídlišti je dlouhodobě snížená rychlost na 30 kilometrů v hodině.