Patnáctý ročník festivalu lidem také umožní podílet se na pomoci africkým dětem získat potřebné vzdělání.

Do projektu Kola pro Afriku se může zapojit úplně každý, kdo v průběhu festivalu daruje své staré, starší nebo 
i novější kolo. Cílovými destinacemi, kam kola od pacovských dárců poputují, jsou Gambie, Čad a Ka-merun. Bicykly umožní dě-tem v Africe cestu ke vzdělání, a podpoří tak celkovou gramotnost, větší možnost pracovního uplatnění i celkové zvýšení občanského statutu.

Během festivalu se zájemcům projekt Kola pro Afriku také představí. „Během Pacovského poledníku budou moci návštěvníci i obyvatelé města zhlédnout výstavu fotografií z předávání kol africkým dětem a budou se moci dočíst důležité informace na panelech projektu," pověděla Lucie Dušková, organizátorka projektu Pacovská kola pro Afriku.

Návštěvníci akce si budou moci také prohlédnout výstavu obrázků, které na téma projektu malovaly děti z tamní mateřské školy Za Branou.

Při prvním setkání darovali 14 kol

Možnost pomoci africkým dětem měli Pacovští už v nedě-
li 16. srpna, kdy na nádvoří pacovského zámku přivezli 
14 jízdních kol. „Věřím, že 
14 vybraných kol z minulé neděle není konečný počet darů. Jako obzvláště hezký počin hodnotím domluvu občanů z celé bytovky a dárcovství jejich kol," pochvalovala si Dušková. Darovat kolo budou moci Pacovští, ale i lidé 
z okolí ještě také v neděli 30. srpna v 15.45 na nádvoří pacovského zámku.

Do projektu Pacovská kola pro Afriku se zapojil rovněž dárce z blízké Salačovy Lhoty. „Myslím si, že Pacovští přijímají projekt kladně. Kvů-li informacím totiž nekontaktují pouze mě, ale i turistické informační centrum," řekla Dušková.

Pomáhají i vězni z Heřmanic

Ostravské společnosti Kola pro Afriku, pod jejíž záštitou je projekt realizován, se za dva a půl roku podařilo vybrat už více než třináct tisíc kol a jejich počet stále roste.

Velký podíl práce na opravě a přípravě kol na převoz mají nejen pracovníci společnosti, ale také vězni z heřmanické věznice.