Místo, které je ze všech stran ohraničené lesy a zároveň cestami, pionýři využívají k pořádání celoročních akcí pro děti a rodiče a také pro letní tábory.
Nyní už mají hájenku, která se nachází v katastru Červené Řečice, nově pod svými křídly. Zastupitelé Pacova totiž na svém posledním zasedání schválili jednohlasně prodej hájenky za 380 tisíc korun.
„Na prodeji jsme se domlouvali přibližně rok. Jedná se o majetek, který je mimo naše katastrální území a navíc bychom do něj museli v budoucnu investovat nemalé částky,“ přiblížil pacovský starosta Lukáš Vlček.
Dodal, že výsledná cena byla navržena podle znaleckého posudku. „Hájenku jsme odprodali za oboustranně výhodnou cenu,“ dodal starosta.
„Jsme rádi, že jsme objekt získali do svých rukou, protože kdybychom ho nekoupili my, tak by ho koupil někdo jiný, ale už by asi nesloužil dětem,“ upozornil Ladislav Mareš, který pionýrskou skupinu vede pět let. Ten vzápětí dodal, že na hlavní budově je potřeba opravit střechu, která už léta dožívá.
Střecha, zateplení, koryta, dlaždičky…
„Pár let sice ještě vydrží, ale pak bude potřeba kompletně vyměnit. Proto už nyní sháníme dotaci na její rekonstrukci. Pak musíme vyřešit zateplení a mnoho dalších věcí,“ informoval vedoucí pionýrské skupiny. V minulosti měl pionýr s městem dohodu, že na hájence bude provádět veškeré opravy.
Pionýři například dokoupili do umývárny nová nerezová koryta, dlaždičky, v kuchyni se vaří na nových plynových sporácích, novotou září i komín či některé vnitřní vybavení.
„Vše jsme pořídili z výnosů z pronájmů. Každoročně začínáme vlastním táborem, pak už následují tábory Dětského domova v Senožatech, zaměstnanecký tábor Psychiatrické léčebny Bohnice, dále jsou tu Pionýři z Kladna a na konci prázdnin tu mají soustředění pacovští fotbalisté,“ vyjmenoval Ladislav Mareš.
Poukázal na to, že právě díky těmto akcím na účtu pionýři za více než dvacet let znovuobnovené činnosti nastřádali finance právě na nákup nových věcí, na pokrytí drobných oprav a v neposlední řadě také 380 tisíc na nákup celé hájenky.
Pionýři si chválí dobrovolníky
Pionýr Za Branou Pacov funguje po znovuobnovení zhruba dvaadvacet let. V současné době má přes 80 členů ve věku od sedmi do patnácti let. „Pionýrem se může stát každý, ale pokud by chtěl vstoupit někdo dospělý, tak musí mít pod sebou dítě mladší patnácti let,“ řekl Ladislav Mareš a pochvaloval si spolupráci s rodiči dětí a dalšími dobrovolníky. „Jejich podpory si velice vážíme. Většina z nich na hájence odpracovala stovky dobrovolných hodin, ať při práci na objektu nebo při pořádání různých akcí,“ uzavřel se spokojeností v hlase Mareš.