Ten jednohlasně odsouhlasili radní města. Důvodem jsou podle starosty Lukáše Vlčka negativní zkušenosti 
a stížnosti některých návštěvníků kulturních akcí.

Nedodržení nekuřáckého režimu bude sankcionováno finanční pokutou. „Myslíme si, že normální je nekouřit. Proto jsme k zákazu přistoupili. Ono to souvisí i s poškozováním vnitřního vybavení. Jsou totiž akce, jako například zábavy či pouťové diskotéky, kde je to občas divočina, a je potřeba dát všemu určitý řád. Kdo kouří, ať si jde ven, před sokolovnu," uvedl pacovský starosta Vlček.

Největší kulturní objekt ve městě totiž během posledních několika let získal novou fazonu. Například tam byla vyměněna střecha, přístupové schody do budovy, upravena regulace topení, pódium získalo nové osvětlení a pro návštěvníky město nakoupilo nové stoly a židle.

„O zákazu jsme přemýšleli už delší dobu. Přistoupili jsme k němu na základě několika negativních zkušeností, stížností a také po komunikaci se spolky a s veřejností," dodal starosta s tím, že vždy záleželo pouze na pořadateli akce, zda ji preferoval jako nekuřáckou, nebo kuřáckou.

Pokuta ve výši tří tisíc korun

Pokud dojde k porušení zákazu, zaplatí pořadatel dané akce pokutu ve výši tří tisíc korun. „Každý pořadatel platí kauci, která je jakousi zárukou, kdyby došlo k poškození vybavení či objektu. Nechceme to však hnát do extrémů. Pokud si někdo na just spolku, který akci pořádá, v sokolovně zapálí cigaretu a bude si myslet, že spolek bude muset zaplatit pokutu, tak to ne. Zákaz je především bičem na problémové akce a na lidi, kteří pravidla nechtějí dodržovat. Věříme, že pořadatelé si tyhle věci ve svém vlastním zájmu ohlídají sami," zdůraznil první muž Pacova Lukáš Vlček.

V pacovské sokolovně se během roku koná řada kulturních i společenských akcí. Mimo to tam trénují stolní tenisté či mažoretky a dále se tam konají třeba prodejní akce.

„Zhruba dvakrát až třikrát do měsíce jsou v budově diskotéky či taneční zábavy. Zatím nikdo žádnou akci kvůli novému nařízení nezrušil, ale je fakt, že jedna paní pořadatelka si nechala čas na rozmyšlenou," sdělila Petra Volfová z Městského kulturního střediska Pacov.
Ta zároveň dodala, že ona sama se zákazem kouření v objektu souhlasí.

Nejen pacovští, ale i stát utahuje nad kuřáky pomyslnou smyčku. Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona, která počítá s plošným zákazem kouření ve všech českých restauracích, hospodách a barech a také se připravuje zákon, který dá obcím široké pravomoci k zákazům kouření.

Znamenalo by to jediné: obce budou moci zakázat kouření na celém svém území včetně předzahrádek restaurací. Samozřejmě bude záležet na tom, jak s rozšířenými pravomocemi – pokud novela projde, jednotlivé radnice naloží. Návrh zákona nyní probíhá meziresortním připomínkovým řízením. Jaký názor máte na zákaz kouření v pacovské sokolovně či na to, aby se zakázalo kouřit na veřejných místech?

Jak je to v jiných městech?

Pelhřimovský kulturní dům Máj má v hlavním sále, foyeru a dalších prostorech zakázáno kouření, ale má i vyhrazené prostory pro kuřáky. Patří k nim salonek naproti schodišti při příchodu do 1. patra a také postranní prostor u výčepu. „Zkoušeli jsme v Máji zavést i úplný zákaz kouření. Jenže kuřáci chodili ven, brali si s sebou pití a v zimě se museli dole v šatnách převlékat. Šatnářky měly práci navíc a často schytaly jejich výtky, že nemohou kouřit uvnitř," vysvětlil úskalí zavedeného zákazu ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova Martin Ecler. Po této zkušenosti se rozhodlo o současných pravidlech, tedy vyčleněných prostorech, ve kterých byla navíc při rekonstrukci budovy modernizována klimatizace, takže lépe zvládá odsávat kouř.
Zda bude možné ve Spolkovém domě v Humpolci kouřit, záleží podle slov jeho majitele Miloslava Vaňka na organizátorech konkrétní události. Ti si mohou zvolit, jestli se tu při jejich akci bude kouřit, či nikoliv. Kuřácký salónek zde vyhrazen není. K nekuřáckým akcím patří prý hlavně maturitní plesy.