Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacovští dali stop cigaretám. Lidé si v sokolovně nezapálí

Pacov – Z objektu sokolovny 
v Pacově zmizely 1. března všechny popelníky. V budově totiž začal platit zákaz kouření.

6.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Ten jednohlasně odsouhlasili radní města. Důvodem jsou podle starosty Lukáše Vlčka negativní zkušenosti 
a stížnosti některých návštěvníků kulturních akcí.

Nedodržení nekuřáckého režimu bude sankcionováno finanční pokutou. „Myslíme si, že normální je nekouřit. Proto jsme k zákazu přistoupili. Ono to souvisí i s poškozováním vnitřního vybavení. Jsou totiž akce, jako například zábavy či pouťové diskotéky, kde je to občas divočina, a je potřeba dát všemu určitý řád. Kdo kouří, ať si jde ven, před sokolovnu," uvedl pacovský starosta Vlček.

Největší kulturní objekt ve městě totiž během posledních několika let získal novou fazonu. Například tam byla vyměněna střecha, přístupové schody do budovy, upravena regulace topení, pódium získalo nové osvětlení a pro návštěvníky město nakoupilo nové stoly a židle.

„O zákazu jsme přemýšleli už delší dobu. Přistoupili jsme k němu na základě několika negativních zkušeností, stížností a také po komunikaci se spolky a s veřejností," dodal starosta s tím, že vždy záleželo pouze na pořadateli akce, zda ji preferoval jako nekuřáckou, nebo kuřáckou.

Pokuta ve výši tří tisíc korun

Pokud dojde k porušení zákazu, zaplatí pořadatel dané akce pokutu ve výši tří tisíc korun. „Každý pořadatel platí kauci, která je jakousi zárukou, kdyby došlo k poškození vybavení či objektu. Nechceme to však hnát do extrémů. Pokud si někdo na just spolku, který akci pořádá, v sokolovně zapálí cigaretu a bude si myslet, že spolek bude muset zaplatit pokutu, tak to ne. Zákaz je především bičem na problémové akce a na lidi, kteří pravidla nechtějí dodržovat. Věříme, že pořadatelé si tyhle věci ve svém vlastním zájmu ohlídají sami," zdůraznil první muž Pacova Lukáš Vlček.

V pacovské sokolovně se během roku koná řada kulturních i společenských akcí. Mimo to tam trénují stolní tenisté či mažoretky a dále se tam konají třeba prodejní akce.

„Zhruba dvakrát až třikrát do měsíce jsou v budově diskotéky či taneční zábavy. Zatím nikdo žádnou akci kvůli novému nařízení nezrušil, ale je fakt, že jedna paní pořadatelka si nechala čas na rozmyšlenou," sdělila Petra Volfová z Městského kulturního střediska Pacov.
Ta zároveň dodala, že ona sama se zákazem kouření v objektu souhlasí.

Nejen pacovští, ale i stát utahuje nad kuřáky pomyslnou smyčku. Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona, která počítá s plošným zákazem kouření ve všech českých restauracích, hospodách a barech a také se připravuje zákon, který dá obcím široké pravomoci k zákazům kouření.

Znamenalo by to jediné: obce budou moci zakázat kouření na celém svém území včetně předzahrádek restaurací. Samozřejmě bude záležet na tom, jak s rozšířenými pravomocemi – pokud novela projde, jednotlivé radnice naloží. Návrh zákona nyní probíhá meziresortním připomínkovým řízením. Jaký názor máte na zákaz kouření v pacovské sokolovně či na to, aby se zakázalo kouřit na veřejných místech?

Jak je to v jiných městech?

Pelhřimovský kulturní dům Máj má v hlavním sále, foyeru a dalších prostorech zakázáno kouření, ale má i vyhrazené prostory pro kuřáky. Patří k nim salonek naproti schodišti při příchodu do 1. patra a také postranní prostor u výčepu. „Zkoušeli jsme v Máji zavést i úplný zákaz kouření. Jenže kuřáci chodili ven, brali si s sebou pití a v zimě se museli dole v šatnách převlékat. Šatnářky měly práci navíc a často schytaly jejich výtky, že nemohou kouřit uvnitř," vysvětlil úskalí zavedeného zákazu ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova Martin Ecler. Po této zkušenosti se rozhodlo o současných pravidlech, tedy vyčleněných prostorech, ve kterých byla navíc při rekonstrukci budovy modernizována klimatizace, takže lépe zvládá odsávat kouř.
Zda bude možné ve Spolkovém domě v Humpolci kouřit, záleží podle slov jeho majitele Miloslava Vaňka na organizátorech konkrétní události. Ti si mohou zvolit, jestli se tu při jejich akci bude kouřit, či nikoliv. Kuřácký salónek zde vyhrazen není. K nekuřáckým akcím patří prý hlavně maturitní plesy.

Autor: Alexandra Knapová

6.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Zloděj odstranil dva visací zámky a nakonec křovinořez

Pelhřimov – Opuštěné zahrádkářské kolonie začínají lákat zloděje. Potvrzuje to případ z Pelhřimova, kde dosud nezjištěný pachatel v období mezi 5. a 19. říjnem odcizil z kůlny v zahradní kolonii křovinořez.

Zdravý životní styl byl týden mezinárodním tématem

Pelhřimov – Pelhřimovská organizace Hodina H se letos zapojila do mezinárodního projektu Happy Healthy Path čili Šťastná zdravá cesta. Skupinka šesti mladých lidí z Kraje Vysočina ve věku od 13 do 18 let se díky tomu spolu se svými vrstevníky ze Španělska, Lotyšska, Itálie a Slovenska věnovala zdravému životnímu stylu.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Pelhřimov - Během čtvrtečního odpoledne bylo na okraji Pelhřimova velmi živo. V lokalitě za vodojemem, konkrétně naproti rybníku Stráž, se totiž uskutečnil již šestnáctý ročník sázení stromků pro nové občánky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení