Pacov byl totiž v minulosti, hlavně v první polovině dvacátého století, znám jako vojenské město. A právě proto ho v posledních letech stále častěji navštěvují jednotlivci, kteří tam v minulosti sloužili nebo i celé skupinky veteránů.
„Chodí mnoho lidí, kteří Pacovem prošli a nyní se chtějí podívat, jak město nyní vypadá. Většinou odjedou mile překvapeni, jak to po armádě Pacov přebudoval. Právě to nás přivádí na myšlenku, zda se nezačneme touto tématikou do budoucna více zabývat," přemítal starosta Pacova Lukáš Vlček.
Podle něj přichází v úvahu více variant. Ať připomenutí formou výstavy, nebo koncertem vojenské hudby nebo různými besedami s veterány.
Kromě toho, že lidé, kteří takzvaně prošli Pacovem, město nyní navštěvují, přišla na městský úřad i řada dopisů či e-mailů s žádostmi o informace o stavu vojenských objektů, jejich aktuálním využití či dotazy o možnosti exkurzí do Pacova.
Výlet do Pacova, který se na přechodnou dobu stal jejich domovem, si udělali i čtyři veteráni, Zdeněk Svoboda, Petr Topinka, Jan Dřevikovský a Pavel Řihánek. Ti následně starostovi poslali děkovný dopis, v němž mimo jiné stojí: „Na místě bývalého působení jsme objevili v dnešní době téměř zázrak – z rozbitých ruin natřených na zeleno a zamořených provozem těžké techniky, se znovu zrodil s neuvěřitelnou péčí zrekonstruovaný zámek. A co víc, všude nás uvítali velmi vlídní lidé, kteří se s hrdostí o něj starají. Strávili jsme v zámku celý půlden a prošli dokonce i prostory, které nám byly dříve utajeny. Musíme říci, že jste udělali neskutečný kus práce," napsali veteráni.
Beze zbytku využili zámek i autopark
Veškeré bývalé vojenské objekty, které se nacházely na území Pacova, město takřka beze zbytku využilo. Například tamní zámek obsadila v roce 1947 vojenská posádka. Armáda objekt opustila v roce 1992, ale teprve o pět let později byl převeden do majetku města.
V současnosti tam má zázemí městský úřad, městské muzeum Antonína Sovy, městská knihovna a informační centrum a své prostory tam mají i spolky. Z bývalého autoparku, který se nachází hned naproti zámku, vznikl volnočasový areál s dětským hřištěm a skate parkem a třeba z muničního skladu v Šimpachu zase kompostárna a prostory na další využití a recyklaci odpadů.
„Pacovu se podařilo to, co jiným městům bohužel ne. Po celé naší zemi jsou totiž stovky míst, kde po armádě zbyly objekty nebo prostory značně znečištěné a obtížně využitelné. Jsme rádi, že se nás to netýká," komentoval starosta a dodal, že by byli velmi rádi, kdyby se pamětníci nebo přímí účastníci aktivit armády v Pacově nebo majitelé dobových fotografií ozvali a přispěli tak k myšlence některých z aktivit, které by pomohly připomenout historii armády ve městě.