Ve středu, kdy uplyne 150 let od jeho narození, bude na pacovském zámku probíhat speciální program. „Od 19 hodin se bude konat pořad nesoucí název podle mistrovy slavné básně Já nikdy nechci dohotoven být, který připravilo muzeum s kulturním střediskem," uvedl ředitel muzea Vlastimil Simota.

Rozsah akcí spojených s jubileem je široký. „Budeme vydávat a křtít jeho biografii. Vydána bude i sbírka jeho básní a CD s jeho zhudebněnou tvorbou. S tématem se setkáme i na Pacovském poledníku, kde jeho zhudebněnou báseň zazpívá Jaromír Nohavica," sdělil starosta Lukáš Vlček.

Návštěvníky středeční připomínky čeká vystoupení klavíristky Giovanny Spáčilové z Janáčkovy akademie múzických umění. „Tóny klavíru doprovodí recitaci Ludmily Votápkové. Skladatel Jiří Bílý a kytarista Michal Röhrich zahrají skladby z připravovaného CD," přiblížil Simota.

Z Pacova k Hříbku

Do aktivit týkajících se Antonína Sovy a jeho výročí se zapojí i pacovská knihovna a základní škola i mikroregion Stražiště. Pod hlavičkou jubilea v Pacově proběhne i okresní kolo recitační soutěže ZŠ.

S Pacovem bude spolupracovat i Lukavec. Mezi Pacovem a Lukavcem je naučná Sovova stezka, která připomíná básníkův život a dílo.  Jejím vrcholem v Lukavci je Památník Antonína Sovy v klasicistním altánu Hříbek. Ten je přístupný každé úterý od dubna do října. V altánu pobýval Sova se ženou na svatební cestě.

„S Dřevozpracujícím družstvem Lukavec, které je vlastníkem památníku i přilehlého parku, bychom chtěli provést určité opravy a vylepšení expozice v Hříbku," řekl starosta Lukavce František Pinkas. „Stezka je mezi turisty oblíbená. Ti pacovští mají dokonce tradici, že dvakrát do roka provádějí túru z Pacova do Lukavce. Sám se po stezce také rád projdu," dodal Pinkas.

Karolína Hovorková

Antonín Sova

Narodil se 26. února 1864 v Pacově a zemřel 16. srpna 1928 tamtéž. Dětství a dospívání prožil v Lukavci. V jeho poezii i próze jsou patrné prvky realismu, symbolismu a impresionismu.