To ale vůbec neznamená, že by tamním radním nezáleželo na rozvoji čtenářské gramotnosti žáků. Ba naopak, podle nich je vzdělání nejlepší investice, jakou pro sebe může člověk udělat. A právě proto zřídili pod hlavičkou Městské knihovny Pacov samostatné oddělení školní knihovny.  „Školní knihovnu, která funguje pro obě dvě naše školy, nyní postupně doděláváme, protože stav bývalých školních knihoven byl nevhodný. Řada věcí tam chyběla, knihy byly roztrhané," popsal ještě nedávný stav starosta Pacova Lukáš Vlček a pokračoval: „Do dneška, když měly děti nějakou povinnou četbu, tak v knihovně bylo od daného titulu pár výtisků. Děti pak knihy sháněly po svých příbuzných, známých. Což už nebudou muset."

Vedoucí městské knihovny Lenka Vlachová k tomu dodala: „Knihovny de facto nefungovaly podle představ knihovníků ani vedení obou škol. Další věc je ta, že v budově na Náměstí budou letos probíhat velké stavební úpravy a v místě školní knihovny se bude bourat, budovat, přestavovat a řešilo se tedy, co s knížkami a kde vlastně budou," poznamenala Lenka Vlachová.

Po dlouhých jednáních pacovští dospěli k názoru, že bude nejlepší dát knihy do budovy, která je dostupná všem tak, aby ani učitelé ani žáci nemohli říci, já to mám daleko. Proto padla jasná volba na prostory zámku, protože docházková vzdálenost od obou budov škol je takřka totožná.

„Školní knihovnu tím zahrnujeme do nějaké vize budoucího fungování školství ve městě. Máme zde areály – Za Branou, Náměstí a areál Zámku. Všechny jsou od sebe vzdálené vzdušnou čarou zhruba 200 metrů. Pro příklad, děti, které jdou z areálu z Náměstí, navštěvují knihovnu, pro určité aktivity i zámecký sál, městské muzeum, pak jdou do jídelny a při zpáteční cestě do školy se mohou zastavit v autoparku, kde mají dětské hřiště či skatepark," řekl starosta.

Mravenčí práce

Po přestěhování všech svazků, především beletrie pro děti, přišla na řadu mravenčí práce knihovnic. „Děláme kontroly knížek. Vyřazujeme ty, které tam už dávno nemají být nebo je jejich stav havarijní. Rovněž knihy zpracováváme, ukládáme do katalogu a už nakupujeme nové knížky tak, aby je učitelé měli pro svou výuku pěkné, nové a moderní," poznamenala Vlachová s tím, že do knihovny zatím zaevidovali dva tisíce knížek.

Knihovnice školní fond aktuálně doplnily o tři nové soubory, přičemž každý čítá třicet knih, tak aby vždy obsáhl jednu třídu. Jedná se o tituly Jany Eislerové – Staré pověsti české, Nejznámější bajky a Robinson Crusoe.

„Výběr konzultujeme s učiteli, kteří nám řeknou, jaké knihy by pro výuku potřebovali dokoupit. Knihy jim půjčujeme na tři, čtyři měsíce, aby byli schopni pokrýt výuku. Každá třída dostane svoji průkazku s tím, že si mohou půjčit pouze knihy z oddělení školní knihovny. U průkazky nejsou žádné poplatky ani sankce, proto jsme museli rozšířit knihovní řád právě o školní knihovnu," uzavřela vedoucí městské knihovny.