Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacovským není lhostejná čtenářská gramotnost žáků

Pacov – Co škola, to jiné využití školní knihovny. Ovšem v Pacově to vzali do vlastních rukou a na Základní škole Pacov, která vznikla 1. ledna sloučením dvou škol – Náměstí a Za Branou – dvě knihovny rovnou zrušili.

22.3.2014
SDÍLEJ:

V oddělení školní knihovny je zatím zaevidováno dva tisíce knížek.Foto: Deník/Alexandra Knapová

To ale vůbec neznamená, že by tamním radním nezáleželo na rozvoji čtenářské gramotnosti žáků. Ba naopak, podle nich je vzdělání nejlepší investice, jakou pro sebe může člověk udělat. A právě proto zřídili pod hlavičkou Městské knihovny Pacov samostatné oddělení školní knihovny.  „Školní knihovnu, která funguje pro obě dvě naše školy, nyní postupně doděláváme, protože stav bývalých školních knihoven byl nevhodný. Řada věcí tam chyběla, knihy byly roztrhané," popsal ještě nedávný stav starosta Pacova Lukáš Vlček a pokračoval: „Do dneška, když měly děti nějakou povinnou četbu, tak v knihovně bylo od daného titulu pár výtisků. Děti pak knihy sháněly po svých příbuzných, známých. Což už nebudou muset."

Vedoucí městské knihovny Lenka Vlachová k tomu dodala: „Knihovny de facto nefungovaly podle představ knihovníků ani vedení obou škol. Další věc je ta, že v budově na Náměstí budou letos probíhat velké stavební úpravy a v místě školní knihovny se bude bourat, budovat, přestavovat a řešilo se tedy, co s knížkami a kde vlastně budou," poznamenala Lenka Vlachová.

Po dlouhých jednáních pacovští dospěli k názoru, že bude nejlepší dát knihy do budovy, která je dostupná všem tak, aby ani učitelé ani žáci nemohli říci, já to mám daleko. Proto padla jasná volba na prostory zámku, protože docházková vzdálenost od obou budov škol je takřka totožná.

„Školní knihovnu tím zahrnujeme do nějaké vize budoucího fungování školství ve městě. Máme zde areály – Za Branou, Náměstí a areál Zámku. Všechny jsou od sebe vzdálené vzdušnou čarou zhruba 200 metrů. Pro příklad, děti, které jdou z areálu z Náměstí, navštěvují knihovnu, pro určité aktivity i zámecký sál, městské muzeum, pak jdou do jídelny a při zpáteční cestě do školy se mohou zastavit v autoparku, kde mají dětské hřiště či skatepark," řekl starosta.

Mravenčí práce

Po přestěhování všech svazků, především beletrie pro děti, přišla na řadu mravenčí práce knihovnic. „Děláme kontroly knížek. Vyřazujeme ty, které tam už dávno nemají být nebo je jejich stav havarijní. Rovněž knihy zpracováváme, ukládáme do katalogu a už nakupujeme nové knížky tak, aby je učitelé měli pro svou výuku pěkné, nové a moderní," poznamenala Vlachová s tím, že do knihovny zatím zaevidovali dva tisíce knížek.

Knihovnice školní fond aktuálně doplnily o tři nové soubory, přičemž každý čítá třicet knih, tak aby vždy obsáhl jednu třídu. Jedná se o tituly Jany Eislerové – Staré pověsti české, Nejznámější bajky a Robinson Crusoe.

„Výběr konzultujeme s učiteli, kteří nám řeknou, jaké knihy by pro výuku potřebovali dokoupit. Knihy jim půjčujeme na tři, čtyři měsíce, aby byli schopni pokrýt výuku. Každá třída dostane svoji průkazku s tím, že si mohou půjčit pouze knihy z oddělení školní knihovny. U průkazky nejsou žádné poplatky ani sankce, proto jsme museli rozšířit knihovní řád právě o školní knihovnu," uzavřela vedoucí městské knihovny.

Autor: Alexandra Knapová

22.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení