Na Pacovského kapra letos vyrazilo celkem 49 závodníků. „Zhruba takovou účast jsme očekávali a podobný počet rybářů přijel i v posledních letech. Jsou tu členové místní organizace a také členové ze sousedních organizací nebo ti, kteří se sem za ty roky naučili jezdit,“ přemítal Jiří Míka, předseda pacovských rybářů.

Navíc rybník Valcha, na kterém v sobotu rybáři chytali, je centrem tamní chatové oblasti. „Zazávodit si tak přišli i lidé, kteří sem jezdí z velké dálky na chatu a mají tu například celý týden dovolenou. Závody jsou pak pro ně příjemným zpestřením,“ doplnil Jiří Míka.

V prvním kole závodu, které se uskutečnilo od 6.30 do 9 hodin, se podle Jiřího Míky rybářům příliš nedařilo. „Počasí je dnes zatím nic moc. Doufám, že se alespoň zlepší výsledky závodníků v druhém kole. Zatím, co jsem tak slyšel, to není úplně ideální,“ prozradil Míka.

Zároveň se pro to snažil najít vysvětlení. „Myslím si, že jeden z hlavních důvodů bude nejspíš dlouhodobé teplo, které bylo v minulých dnech. A co se kaprů týče, tak ty jdou teď, podle mého, do tření a jejich apetit tak trochu klesá, protože teď mají jiné starosti,“ řekl předseda pacovských rybářů.

Na letošní osmnáctý roční akce poprvé zavítal i dvanáctiletý František Peroutka z Týna nad Vltavou. „Ryby docela berou. Už jsem chytil kapra, který měl 49 centimetrů,“ pochlubil se se svým úlovkem František, který sportovně rybaří od svých devíti let.

Kromě něj si ale Pacovského kapra nenechali ujít ani další mladí rybáři, o které prý pacovská organizace nemá nouzi. „Máme rybářský kroužek, kde je evidovaných 22 dětí. S rybařinou je spojeno spoustu práce, takže je potřeba omladit a vychovávat další generace, které se o to budou starat. Děti se proto snažíme zaujmout různými soutěži a dalšími akcemi,“ poukázal Míka na důležitou součást jejich práce.

A právě práci pacovských rybářů si pochvalují i ostatní „Pravidelně objíždím rybářské závody po celé republice, ale závody pořádané pacovskými rybáři na rybníku Valcha patří k těm nejoblíbenějším. Sjíždějí se sem zkušení rybáři z celého okolí. Pacovští rybáři se snaží udržet vysoký standard a musím říci, že se jim to daří,“ řekl Jaroslav Pekař z místní organizace Kamenice nad Lipou Českého rybářského svazu.