Přesně takovou otázku si pokládají představitelé Města Pacova. Tento rok se totiž kino, které už mnoho let slouží spíše jako víceúčelové zařízení, dostalo na pomyslné rozcestí. Rychlým tempem odešla z trhu éra 35 mm filmů a přišel věk digitálních kin.

„Na tento nástup jsme v minulosti reagovali nejprve vybudováním nového digitálního ozvučení, které je využitelné nejen pro film, ale také pro další akce. V současné době jsme se ale dostali do situace, kdy nejsou nové filmy," přiblížil starosta Pacova Lukáš Vlček. Podle něj distribuční společnosti nabízejí filmy převážně na digitálních nosičích a 35 mm formáty jsou spíše ojedinělé. „Lidé to mohou sami sledovat, když se podívají na program kina za posledních několik měsíců. Program značně prořídl, protože jednoduše není co hrát," podotknul starosta.

Návštěvnost klesá

Návštěvnost pacovského kina se rok od roku snižuje. Před dvěma lety bylo v kině odehráno 46 představení, které navštívilo 2673 diváků, a tržby činily přibližně 165 tisíc korun. Loni kino přivítalo při 41 představeních 2162 diváků. Přičemž tržby činily necelých 140 tisíc korun. „Letos bylo v kině zatím odehráno 33 představení, které zhlédlo 2007 diváků. Hrubé tržby jsou něco málo přes 131 tisíc korun," informovala Petra Volfová z Městského kulturního střediska v Pacově.

Podle představitelů města není možné určit přesné důvody snižující se návštěvnosti. „Svou roli sehrála zejména postupující digitalizace. V dnešní době mohou diváci film zhlédnout v některém z nově digitalizovaných kin, která jsou relativně dostupná a nabízí nesrovnatelnou kvalitu obrazu a též hrají filmy většinou v premiérovém týdnu. Dalším problémem jsou pirátské kopie dostupné na internetu," přemítala Petra Volfová.

Řešení situace je jednoduché, a to v podobě 2,5 milionové investice do nové promítací techniky. „Budu  realistický. Tato částka je v současné době nad naše finanční možnosti, tudíž hledáme jiné formy řešení, ať již v podobě dotačních programů nebo jiných technických řešení," nastínil starosta s tím, že objekt kina, který byl postaven v roce 1965, by bylo v následujících letech vhodné modernizovat, především pro jeho víceúčelové využívání.