Koná se tam totiž tradiční Svatomichaelská pouť, která patří k jedněm z největších na Pelhřimovsku a zároveň je na okrese poslední a uzavírá tak pouťovou sezonu. Do města se na ni každoročně sjíždějí lidé ze širokého okolí.

A právě řidiči by se měli obrnit notnou dávkou trpělivosti. V souvislosti s poutí dojde k několika dopravním omezením a objížďkám. Například do Myslíkovy ulice bude povolen vjezd jen ve směru od křižovatky s ulicí Svatojánská k restauraci „Na Panské" a to jen pro vozidla prodejců.

„Řidiče vozidel, kteří parkují v Svatojánské a Spálené ulici upozorňujeme na skutečnost, že dle ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích musí při stání vozidla zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně tři metry pro každý směr jízdy," přiblížil starosta Pacova Lukáš Vlček. Pokud někdo toto ustanovení poruší, může dostat pokutu mezi patnácti sty a dvěma a půl tisíci korun.

„Vzhledem k dohodě mezi pacovskou radnicí a policií budou policisté věnovat zvýšenou pozornost v době pouti především dodržování veřejného pořádku a parkování v ulicích Svatojánské, Spálené a Hronově," dodal starosta s tím, že samotná organizace pouti se připravuje řadu měsíců dopředu, včetně jednání s policií, která má posílené služby a je navíc doplněna o dopravní a cizineckou policii.

Policistů bude víc

„O pouti budou o víkendu v Pacově posíleny hlídky, které budou dohlížet zejména na veřejný pořádek a bezpečnost a plynulost v silničním provozu. V posledních letech jsme o pouti nezaznamenali významný nárůst trestné činnosti, ani závažné narušení veřejného pořádku," potvrdila policejní mluvčí Monika Pátková.
Pro zaparkování aut mohou návštěvníci Pacova využít řadu parkovišť – například před zámkem, proti zámku, anebo u restaurace Na Růžku. Pro návštěvníky pouti budou bezplatně přístupné toalety v pizzerii Pep᠆pino, v restauraci Na Panské, na radnici a na autobusovém nádraží.

Atrakce i stánky budou v Pacově umístěny na stejných místech jako v minulosti. Jak se již stalo tradicí, tak i v letošním roce bude část náměstí vyhrazena pro řemeslné stánky.

Prodejci přijedou s ručně zpracovanými výrobky, jako jsou domácí uzeniny, sýry, keramika, malovaný textil, medovina, výrobky ze dřeva, skla, proutí, vosku i kovu.

Nebudou chybět ani praktické ukázky řemesel. Děti i dospělí si budou moci některá řemesla a dovednosti osobně vyzkoušet v jednotlivých dílničkách.

Malí i velcí se budou moci vydovádět na řadě pouťových atrakcí, které do města přivezou jejich provozovatelé paní Ranglová a pan Němeček. Místní rodinný minipivovar si pro návštěvníky připravil zajímavou novinku. „Tou je meruňkové pivo. Dále nebude chybět Pacovský Golem, Medový speciál nebo Pacovský Belgičan Abbey Ale," sdělila Vlaďka Němcová z pacovského rodinného minipivovaru.

V sobotu i v neděli bude Městské muzeum Antonína Sovy a Informační centrum v budově zámku otevřeno od 11 do 16 hodin.

„Pouť je okořeněna o výstavu místních chovatelů, která se bude konat v areálu ve Svatojánské ulici. Ti budou vystavovat v kapli sv. Václava na zámku. Osobně je pro mě pouť spíše pracovní záležitostí. Těším se na rodinu a kamarády, kteří přijedou. Návštěvníkům přeji hezký, a doufejme, také slunečný víkend, a ať si návštěvu Pacova užijí," uzavřel starosta Lukáš Vlček.