Během chvíle se proměnil tamní atletický stadion U Svaté Anny ve veslařskou dráhu, pod vodou se ocitl volejbalový areál za sokolovnou a suché nezůstalo třeba ani takzvané peklo v sokolovně. Deníkem oslovení občané Pacova nic podobného nepamatují.

„Nikdy jsem nezažil, že by tu bylo tolik vody. Bleskové přívalové srážky nám vyplavily kabiny, záchody a šatny na atletickém stadionu, na kterém bylo během chvíle několik desítek centimetrů vody. Ze stadionu se stal rybník," přiblížil nedělní krušné chvíle starosta Pacova Lukáš Vlček.

Ten jel v neděli odpoledne z Pelhřimova do Pacova, kdy byl nucen v Červené Řečici, kde padaly obrovské kroupy, zastavit automobil. Když se vrátil do Pacova, nepršelo. Přívalový déšť však přišel o chvíli později, jako blesk z čistého nebe. „Během chvíle byly některé části a ulice města k nepoznání," uvedl starosta města pod Stražištěm Lukáš Vlček.

Starosta zároveň dodal, že se velká voda vyhnula, díky nově zbudovaným protipovodňovým opatřením v prostorech křižovatky ulic Malovcova a Výstavní, lokalitě pod centrem města.

„Jsem rád, že opatření, která byla nedávno dodělána, splnila všechny své účely, protože bychom tam řešili další problémy," zdůraznil starosta.

Na úklid Pacovští svolají brigády

Voda se v neděli řinula po komunikacích Pacova, nejvíce však Nádražní ulicí. Tím pacovským vznikly hned na několika místech problémy s kanalizacemi, poškozeno bylo několik komunikací. Nejvíce u vlakového nádraží a v Karmelitánské ulici, kde voda zvedla kompletně celý kanál.

„Tam budeme muset předláždit celou ulici. Tento týden budu muset svolat několik brigád, abychom škody postupně jako atletický oddíl začali čistit, samozřejmě ve spolupráci se správcem stadionu," poznamenal první muž Pacova s tím, že škody půjdou do milionů korun.

„Peníze budeme muset v rozpočtu najít, to se nedá nic dělat," pokrčil rameny starosta, který odpověděl na otázku Deníku, zda z tohoto stavu vyvodí město nějaká konkrétní opatření, která by zabránila dalším podobným situacím.

„Je to stav, na který se do budoucna nedá připravit. Tam, kde vidíme problémy dlouhodobě, tak je řešíme. Jenže víkendový úhrn srážek byl tak velký, že se mu nedalo nijak zabránit," uzavřel Vlček.

Protipovodňová opatření v prostoru křižovatky ulic Malovcova a Výstavní

Město Pacov letos přistoupilo k opravě prostoru křižovatky ulic Malovcova a Výstavní. Protipovodňová opatření, která byla nedávno dodělána, zcela minimalizovala riziko víkendových bleskových povodní. „V rámci prací došlo k vydláždění příkopu s osazením česlí a výstavba odvodňovacího pásu – horské vpusti, dále byly upraveny uliční vpusti, opraveny chodníky a zrekonstruováno parkoviště. Zároveň Krajská správa a údržba silnic Vysočiny provedla obnovení propustku silnice a úpravu silničních příkopů v místech u křížku směrem na Bedřichov," sdělil nedávno pro Deník místostarosta Pacova Tomáš Kocour. (kna)