Sokolovna pochází z konce 20. let minulého století z doby První republiky. Opravy potřebuje jako sůl. To si myslí Jaromír Sviták, předseda souboru lidových písní a tanců Stražišťan. „Budova je v neutěšeném stavu. Všechno oprýskané. Před čtrnácti dny tam byl ples a pořadatel musel na ta nejhorší místa pověsit balonky. Kdysi tam opravovali podlahu, ale to je už dávno,“ řekl Deníku.

Folklorní soubor také bude letos poslední, kdo se přijde do sokolovny pobavit. Jak upozornil Sviták, Stražišťan slaví letos 55. narozeniny. „Oslavíme je ještě v sokolovně velkým plesem a pak se budova zavírá,“ prozradil Deníku. V době, kdy bude sokolovna zavřená, může folklórní soubor trénovat v komunitním centru v budově bývalého kina, další možnosti jsou i v zámku.

Budoucí podoba vodního ráje.
Top 5 projektů roku 2024 na Pelhřimovsku: nová čtvrť nebo obnova poloostrova

O provoz sokolovny se stará Městské kulturní středisko Pacov. I jeho zaměstnanci se na opravu sokolovny těší a upozorňují, že to co sokolovna hodně potřebuje, je bezbariérový vstup.

Podle starosty Tomáše Kocoura cílem celého projektu je zachovat historický ráz budovy a zároveň ji přizpůsobit novým potřebám a standardům. „Vstup zůstane původní, přesto se sokolovna díky stavebním zásahům stane po letech bezbariérová,“ informoval starosta.

V rámci úprav dojde k vybudování nového sociálního zařízení, původní točité schody na balkon a do „Pekla“ budou zbourány a na obou místech budou nová nová, dvouramenná schodiště. Ve druhém nadzemním podlaží se rozšíří plocha k sezení, a to díky zrušení šatny. Tu nahradí šatna vedle hlavního vchodu u schodiště.

Ani sál pro sportovní a společenské akce nebude opomenut a stavební úpravy se ho, stejně jako „Pekla“, výrazně dotknou. „V prostoru na zdi za oponou vznikne lezecká stěna a podloubí u sálu bude zčásti využito na nový bar. Sportovci jistě ocení nové sociální zařízení a sprchy v doposud nevyužitém sklepním prostoru, naopak půda bude sloužit k umístění vzduchotechniky,“ doplnil starosta. 

Sokolovna v Pacově:
Stavba sokolovny se uskutečnila v letech 1926–1927 podle plánů architekta Františka Krásného. S pacovskou sokolovnou je spojená také činnost ochotnického divadla, které tam má dlouholetou tradici. Na hlavní vstup navazují prostory kanceláře a klubovny a nedávno přebudovaného sociálního zázemí. Následuje sál s přísálím a dále vyvýšené pódium (jeviště) se zázemím. V prvním patře se nachází šatna, galerie a technické zázemí. Pod jevištěm je suterénní osvěžovna zvaná „Peklo“.

Předpokládaný konec rekonstrukce je závěr roku 2025. Předložená cena se vyšplhá na 50 milionů korun. Město Pacov předpokládá financování z dotačních zdrojů.