Na komplexní hodnocení je ale podle Vlčka zatím brzy. „To můžeme dělat až po půl roce, ne-li až po roce. Nicméně už z těchto prvotních čísel je znát, že je to dobrá cesta. Kladně na to reaguje i velká část lidí,“ přemítá Vlček.

Novinka, která funguje od prvního dubna, se ovšem neobešla bez počátečních komplikací. „Tím, že se víc třídí, je veřejná kontejnerová síť pod větším tlakem. Někde je potřeba kontejnery doplnit, jinde zajistit častější svozy. Vše ale denně sledujeme a v případě potřeby okamžitě reagujeme,“ podotkl Vlček.

PAPÍR
duben-květen 2020: 222 tun
duben-květen 2021: 284 tun

PLAST
duben-květen 2020: 234 tun
duben-květen 2021: 250 tun

BIO
duben-květen 2020: 0 tun
duben-květen 2021: 456 tun

SMĚSNÝ
duben-květen 2020: 2 140 tun
duben-květen 2021: 1 735 tun

Nově se v Pacově třídí také biologicky rozložitelný odpad. „Ten dříve mohli lidé odevzdávat pouze do kompostárny. Teď na něj mají speciální kontejnery přímo u domu,“ potvrdil Vlček.

Do konce roku chce pacovská radnice ve městě vybudovat pět nových kontejnerových míst. Dvě přibudou na sídlišti Za Branou, po jednom pak v Nádražní ulici, u komunitního centra a u domu sociálních služeb. „Máme v plánu do nich investovat zhruba milion korun. Obdobnou částku pak připravujeme i na příští rok, abychom tu síť měli skutečně ucelenou,“ nastínil Vlček.

Systém má i jednu výhodu. „Sice pro nás častější svoz odpadu znamená vyšší náklady, ale tím, že se víc třídí, nemusíme platit zbytečné poplatky za ukládání na skládku. Navíc díky tomu, že máme moderní třídicí linku, dokážeme se separovanými složkami dobře obchodovat. A tím pádem nemusíme lidem zvyšovat poplatky, protože to dokážeme ufinancovat takto,“ přiblížil Vlček.