Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pacov chce budovat městské byty

Pacov –  Jednou z hlavních investic Pacova do budoucna je vybudování nových bytů. A důvod? I Pacovsko se totiž vylidňuje.

14.6.2014 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Karel Pech

Lidé, hlavně ti mladí, se stále častěji stěhují do větších měst, nebo blíže k nim a život v obcích se tak znehodnocuje jak architektonicky, tak i lidsky.

„Po diskuzích s podnikatelskou sférou přemýšlíme, jak do našeho regionu přitáhnout mladé lidi, protože práci by tu měli. Proto si myslím, že do budoucna bychom měli investovat do rozvoje bydlení, tedy do dostavování nových parcel a plánujeme investici k dobudování menších bytů.  Mladý člověk se totiž chce osamostatnit a leckdy nemá dostatek finančních prostředků na vybudování rodinného domu, tak je pro něj varianta bytu snažší," nechal se slyšet starosta Pacova Lukáš Vlček s tím, že představitelé radnice si už nyní tipují nemo vitosti, které by bylo vhodné opravovat právě pro přebudování na menší byty.

Až sto parcel

Kromě bytové výstavby Pacovští plánují i investice do nových parcel. Za osm let vzniklo v lokalitě za Starou farou přibližně dvacet rodinných domů, v lokalitě nad sídlištěm Míru je nyní patnáct rodinných domů s tím, že právě zde by mohlo vzniknout  až sto parcel.

„V minulých letech jsme tam vybudovali páteřní infrastrukturu – kanalizace, vodovody a další sítě. Nyní na to budeme navazovat rozšiřováním, tak abychom vytvořili nové parcely," informoval Lukáš Vlček.

Za metr čtvereční stavebník vydá 500 korun, a pokud zkolauduje do tří let, tak mu padesát korun za metr čtvereční město vrátí.

Většina zájemců o parcely je z Pacova a z okolních obcí. Ti tvoří podle starosty zhruba devadesát procent kupujících. Zbytek jsou lidé, kteří do města pod Stražištěm přicházejí a mají na Pacov z minulosti nějakou vazbu.

I přesto, že nezaměstnanost je v Pacově dlouhodobě v porovnání s Českou republikou podprůměrná, tamní firmy se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Jedná se hlavně o oblast strojírenského průmyslu.

„Není možné, aby nezaměstnanost byla nulová, protože vždy se najdou lidé, kteří mají takový majetek, že pracovat nechtějí nebo naopak ze své podstaty pracovat jednoduše nebudou. Pět lidí ze sta pracovat nechce a tudíž ani pracovat nebude, tak je to dané. Pacovsko se spíše potýká s hledáním kvalifikovaných pracovních sil hlavně ve strojírenských oborech," potvrdil starosta a dodal, že ale většina lidí na Pacovsku je skromnější, nechce se dostat do statusu nezaměstnaného, tudíž bere i méně placenou práci.

Vedení radnice se snaží region pro potencionální nové obyvatele zatraktivnit i dostatkem kulturního a sportovního vyžití.

„Jedná se o různé festivaly, jarmarky, letní kina, sportovní mítinky, turnaje. Sám jsem nyní v situaci, že nemůžu o víkendu nikam vyjet, protože mám dvě, tři akce, které jsou různého charakteru. Spíše se snažíme vždycky na přelomu roku kontaktovat všechny pořadatele, abychom akce zkoordinovali, aby byla nabídka vyvážená," uvedl první muž Pacova.

Děti a mladiství mohou odpoledne či víkendy trávit ve volnočasovém areálu, který se nachází hned naproti zámku. Klidová zóna se zelení a mobiliářem obsahuje hřiště pro starší i menší děti či skate park. Letos tam navíc přibude další mobiliář.

„Bude se jednat o nové prvky dětského hřiště či pítko na vodu. Na jaře jsme tam vysázeli pět kaštanů vzrostlých, abychom zvýšili nabídku stínu. Když bude patřičná zima je tam připravený prostor k zaledování. Chceme, aby měl areál maximální užitnou hodnotu," uzavřel starosta Lukáš Vlček.

Autor: Alexandra Knapová

14.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století.
9

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Dětské volby v Olešné.
16

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Volební komise se ve Včelničce baví také háčkováním

Včelnička - Když se do volební místnosti ve Včelničce na Pelhřimovsku voliči zrovna nehrnou, členové komise se baví po svém.

Na nesprávném místě: Ze základní školy poslali voliče do kulturního domu

Kamenice nad Lipou – Stále rušno mají dnes ve volební místnosti v Kamenici nad Lipou. První, kdo svůj hlas do urny ve volební místnosti na tamní základní škole vhodil, byl člen komise Ján Lettrich.

V Nové Cerekvi nenechali volit muže, který měl nesrovnalosti s trvalým bydlištěm

Nová Cerekev – V Nové Cerekvi na Pelhřimovsku mělo v pátek v 18 hodin odvoleno 145 voličů. Desítka z nich přišla do volební místnosti na radnici městyse s volebním průkazem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení