Pořadatelé očekávají, že špičkový závod do města pod Stražištěm přiláká zhruba dvanáct až patnáct tisíc návštěvníků.

Přípravy na velkolepou akci proto začaly už loni. Pořadatelé vylepšili zázemí pro jezdce, diváky i personál. „Trať jsme vcelku nechali, tak jak byla na mistrovství republiky v motokrosu, pouze jsme nově navezli hlínu, nabrousili skoky, aby se skákalo výš a dále. Novinkou je to, že je trať kompletně celá oplocená, aby do prostoru, kde se jezdí, nemohli diváci," přiblížil jeden z pořadatelů Jan Smolek s tím, že na oplocení padlo přibližně 1700 metrů pletiva.

Loni byly rovněž postaveny nové záchody, sprchy a zázemí pro činovníky a novináře. „Dohromady máme zhruba 200 metrů nových ploch, kde jsou kanceláře a další místnosti," konstatoval Jan Smolek s tím, že novinkou je kemp vzdálený 400 metrů od tratě, který bude pro návštěvníky otevřen už ode dneška.

Kromě pořadatelů budou po oba víkendové dny v Pacově v pohotovosti zdravotníci, hasiči a policisté. „Všechny složky integrovaného záchranného systému Kraje Vysočina jsou k nám velmi vstřícné. Bez jejich pomoci bychom se neobešli. Jedná se o závod velmi vysoké úrovně, kde jsou přesně dané manuály, které věci musí být zajištěny z pohledu bezpečnosti nebo zdraví účastníků. Přípravy jsou velmi intenzivní, protože nechceme nic podcenit," zdůraznil pro Deník starosta Pacova Lukáš Vlček.

Doprava i pořádek

Na bezpečnost a veřejný pořádek budou v průběhu mistrovství světa v motokrosu dohlížet policisté. Ti připravili na celý víkend bezpečnostní opatření, v rámci kterých bude zvýšený počet hlídek dbát zejména na dopravu a veřejný pořádek.

„V průběhu celé akce budeme dohlížet zejména na bezpečnost a plynulost v silničním provozu a samozřejmě také na dodržování veřejného pořádku," řekl vedoucí okresního územního odboru policie Jaromír Štěpánek.

„V místě budou stanoveny objízdné trasy, po kterých se návštěvníci dostanou k místům určeným pro parkování," dodal Štěpánek.
První návštěvníky očekávají pořadatelé už dnes v odpoledních hodinách. V sobotu ráno se uzavře silnice mezi obcemi Eš a Pacov, kde vznikne parkoviště pro přijíždějící diváky. Komunikace bude pro běžný provoz uzavřena až do nedělní devatenácté hodiny.
Objízdná trasa je stanovena přes obec Pošná. „Apelujeme na návštěvníky mistrovství, zejména na řidiče motorových vozidel, aby se chovali ohleduplně, dodržovali dopravní značení a řídili se pokyny policistů," zdůraznil Štěpánek.

Policisté dále upozorňují diváky, aby zejména v místech velké koncentrace lidí dávali pozor na své věci, hlídali si peněženky a doklady. Také je velmi důležité, aby nenechávali cenné věci v zaparkovaných vozidlech.

Podle organizátorů si špičkovou událost nenechají ujít tisíce návštěvníků z Česka i zahraničí. „Pokud vyjde počasí, tak očekáváme účast dvanácti až patnácti tisíc lidí," nechal se slyšet starosta.

Atrakce pro děti i vzdušné triky

O světového šampiona v motokrosu se o víkendu bude bojovat, ale světový šampion v letecké akrobacii je už znám. Je jím akrobatický a bojový pilot Vzdušných sil Armády České republiky Martin Šonka. Ten nad motokrosovým areálem předvede v neděli odpoledne ohromující vzdušné triky. „Vystoupení je naplánované na neděli, kdy by Martin Šonka vystoupil o přestávce, tedy okolo 15. hodiny," sdělil Jan Smolek.

Kromě tohoto vystoupení se mohou návštěvníci těšit i na další zážitky. Připraveny jsou atrakce pro děti. Svoji činnost předvedou modeláři RC buggy, monstr tracků a bikrosaři. „Na své si přijdou i menší děti, pro které tu budou skákací hrady a nafukovací fotbalové hřiště. Chybět nebudou elektrické koloběžky, segwaye na ježdění a další atrakce. Přípravy vrcholí," dodal pořadatel.

„Mistrovství světa v motokrosu znamená pro Pacov velkou příležitost. Tak snad vše dopadne podle plánu," uzavřel Jan Smolek.