Na začátku závěrečného červencového týdne zbývalo sklidit posledních padesát hektarů ozimého ječmene na Havlíčkobrodsku, v rámci celé Vysočiny byl tento druh obilí sklizen z 99,6 procenta.

S ozimým ječmenem jsou pěstitelé v regionu spokojeni, hektarový výnos těsně před dokončením sklizňových prací má hodnotu 6,11 tuny. „Výnos u ozimého ječmene v letošním roce hodnotíme kladně, výsledek není vůbec špatný,“ komentoval první výsledek žní Vlastimil Vaněk z Okresní agrární komory Jihlava, který postup hlavních žňových prací každoročně monitoruje na celé Vysočině.

Loni se na Vysočině sklidilo ozimého ječmene 5,86 tuny z jednoho hektaru. Více než šest tun z hektaru se za posledních pět let sklidilo v případě ozimého ječmene jen v roce 2016. Letos zaznamenali nejlepší výnosy pěstitelé na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku, nižší čísla jsou hlášena z okresů Pelhřimov a Havlíčkův Brod.

V minulém týdnu sklízeli zemědělci hlavně ozimou pšenici, ta je aktuálně posečena z necelých 24 procent ploch. Výnos zatím není na úrovni loňských výsledků, kdy se sklidilo 6,13 tuny z jednoho hektaru. Letos má zatím výnos z hektaru hodnotu 5,66 tuny.

Ozimou pšenici, která je na Vysočině hlavní obilovinou, zbývá ovšem sklidit ještě z více než 55 tisíc hektarů. „O konečném výsledku u ozimé pšenice rozhodnou teprve nadcházející týdny,“ připomněl Vlastimil Vaněk. Zatímco na Třebíčsku byla ozimá pšenice sklizena z více než poloviny ploch, na Žďársku se zatím tento druh obilí sklízet nezačal.

Z pětatřiceti procent ploch byla na konci minulého týdne sklizena na Vysočině řepka. Také u ní je zatím hektarový výnos pod konečným loňským výsledkem, který měl hodnotu 3,68 tuny z jednoho hektaru. Letos je na hodnotě 2,99 tuny z hektaru a zůstává nejnižší za posledních pět let. „V případě řepky odhaduji letos o něco nižší výnos, tady se zřejmě přece jen projeví dopad jarního sucha,“ poznamenal Vlastimil Vaněk.

Tempo žňových prací je pořád dobré. I když sklizeň v závěru předešlého týdne občas zbrzdily přeháňky, pěstitelé pořád těží z brzkého začátku letošních žní už na počátku července.

Letos se na celé Vysočině pěstuje veškeré obilí na plochách o souhrnné výměře 131,5 tisíce hektarů. To je o necelých dvě stě hektarů víc než v roce 2018. Na druhé straně ubylo ploch s řepkou. Tu letos sklidí vysočinští pěstitelé ze 40,8 tisíce hektarů, zatímco před rokem to bylo ze 43 tisíc hektarů.

INFO

Žně na Vysočině 2019 (údaje k 29. červenci): sklizeno v procentech  hektarový výnos
ozimá pšenice  23,96  5,66
ozimý ječmen  99,60  6,11
obiloviny  celkem  22,80  5,85
řepka olejná  35,10 2,99

Poznámka: Sklizeň jarní pšenice, jarního ječmene, žita, ovsa a triticale zatím nezačala.

Zdroj: OAK Jihlava