„V době krizových opatření se řada aktivit, které se nemohou uskutečnit naživo přesunula do on-line světa, případně do tradičních médií. A protože pětasedmdesát let od konce druhé světové války a osvobození patří k významným dějinným milníkům, nemůže být úplně zapomenuto,“ sdělila mluvčí humpolecké radnice Aneta Slavíková.

Město Humpolec a Muzeum Dr. Aleše Hrdličky chystaly přímo na 8. května, tedy na den výročí, tematický program na Horním náměstí včetně tematické Muzejní noci, nakonec ale zareagovaly na aktuální situaci a plány přeorganizovaly.

Hosté on-line oslav si tak určitě přijdou na své. Budou mít například šanci zhlédnout unikátní dobové video se záběry osvobození Humpolce, v květnovém Zálesí se začtou do zajímavých historických textů, na Facebooku spatří dobové fotografie s popisky a pomyslnou třešničkou na dortu bude autorský video dokument s válečnými příběhy vázanými na Humpolec.

Nápad na zrealizování autorského dokumentárního videa, které divákům zajímavou formou přiblíží historii druhé světové války na konkrétních příbězích z Humpolce, vznikl poté, kdy bylo jasné, že vzhledem k nastalé situaci nebude možné uspořádat akce naživo, zejména tedy zamýšlenou výstavu, kterou plánovalo muzeum ve spolupráci s pelhřimovským archivem. „Oslovili jsme Pavla Holuba z pelhřimovského archivu s prosbou o spolupráci a on s nadšením souhlasil. Podařilo se nám sehnat i zpracovatele, takže věříme, že i za tak krátký čas vznikne zajímavá video ochutnávka z dějin našeho města. Pokud se vše podaří a video bude mít u diváků úspěch, stáli bychom o další spolupráci, tentokrát ale ne tolik limitovanou časem,“ uvedla s úsměvem místostarostka města Alena Kukrechtová.

Informace o tom, kdy, kde a jak bude možné video zhlédnout, budou včas zveřejněny na webu a sociálních sítích města.

Výročím osvobození budou žít i stránky na sociálních sítích humpoleckého muzea. To připravilo i zajímavé čtení do květnového Zálesí, které mapuje události spojené právě s Humpolcem. Pavel Holub nachystal tematickou vědomostní křížovku, která bude rovněž součástí květnového Zálesí. Další příspěvky se objeví také na městském Facebooku či Instagramu. V archivu muzea ještě existuje dobový film se záběry z osvobození, a i ten se dočká svého zveřejnění.