Nynější svítidla kostelu ubírají na jeho charakteru. „Kdysi dávno křišťálové lustry na křemešnickém kostele Nejsvětější Trojice ještě byly, z nějakých důvodů pak ale 
z kostela zmizely. Je možné, že některý z těchto lustrů spadl při čištění. Všechna tato ozdobná osvětlení pak byla vyměněna za světla zářivkového typu, které vypadá jako z nějakého nádraží," popsal vývoj osvětlení v poutním kostele na Křemešníku umělecký restaurátor Jaroslav Benda.

O osudu křemešnických lustrů však Jaroslav Benda rozprávěl dál: „Před nedávnem jsem byl za pelhřimovským vikářem Jaromírem Stehlíkem a na vrácení lustrů do poutního kostela na Křemešníku jsme se společně domluvili. Tento návrh jsme ale museli také zkonzultovat 
s památkáři, aby se lustry 
z doby Marie Terezie do poutního kostela vůbec hodily," řekl Benda.
Minulé pondělí se s vikářem vydali i do sklárny v Novém Boru, kde si právě křišťálový lustr Marie Terezie vybrali. V nejbližší době je čeká jednání s památkáři a se zástupci Římskokatolické farnosti Pelhřimov, která má kostel Nejsvětější Trojice ve své farnosti. „V novoborské sklárně jsme si vybrali určitý druh lustru, společně se ale budeme muset také domluvit na konkrétním typu. V jednání bude světelnost lustrů, výše ceny a jejich počet. Zvolit můžeme buď tři, anebo pět křišťálových svítidel," prozradil důležité body, které čekají na rozhodnutí, pelhřimovský vikář Jaromír Stehlík.

Na zafinancování lustrů 
v křemešnickém kostele Nejsvětější Trojice se uspořádá sbírka. „Na křišťálové tereziánské lustry bude potřeba spousta peněz, proto jsem se inspiroval způsobem financování barevných vitráží na kapli svatého Kříže v Pelhřimově. Město svým občanům nabídlo se finančně podílet na vytvoření vitráží formou donátorství. Během týdne byly vitráže rozebrány, takže si myslím, že ani s lustry na Křemešníku to nedopadne vůbec špatně," pověděl Jaroslav Benda.
Dodal také, že kostel Nejsvětější Trojice na Křemešníku je jedním z nejvýznamnějších poutních míst v celém okrese. Navíc je i v hojném počtu navštěvován lidmi z celé Vysočiny. „S možností přispět do sbírky oslovíme i návštěvníky z celého kraje, kteří se určitě rádi zapojí," sdělil Benda.

Tereziánské křišťálové lust-ry napomůžou vrátit interiér kostela do původní podoby. „Nové křišťálové lustry budou v kostele na Křemešníku působit mnohem stylověji než zářivky, navíc zkrášlí a obohatí jeho interiér," ukončil Jaromír Stehlík.