Plánované oslavy významného kulatého výročí vypuknou úderem dnešní 13. hodiny. Návštěvníci se budou moci nejen pobavit, ale mimo jiné se i seznámit s rozsáhlou historií Želivského klášterního pivovaru.

První zmínky o vaření piva v premonstrátském klášteře v Želivě totiž pochází dokonce již ze čtrnáctého století. O tradici vaření piva pak svědčí zachovalý písemný popis tamního pivovaru právě z roku 1617. To je podle organizátorů akce jasným důkazem toho, že pivovar v Želivě zde byl ještě před tímto datem.

Výrazným milníkem se pro pivovar mimo jiné stala i rekonstrukce provedená v posledních letech. „Zvýšila se kapacita pivovaru, vlastně došlo k desetinásobku té původní kapacity,“ objasnil obchodní manažer klášterního pivovaru Miloš Minařík.

Celý pivovar díky tomu získal moderní tvář. „Je to nová technologie a v tomto ohledu i nový pivovar,“ dodal Minařík.
Díky loňským úpravám se v Želivě zvýšila i celková produkce piva. „Pivovar je vlastně ještě v rozběhu a údaje v současné době zatím nemáme zcela přesně za celý rok. Měli bychom se ale přiblížit k osmi set hektolitrům,“ konstatoval Minařík.

Návštěvníci oslav narozenin se seznámí i s bližšími informacemi o současné produkci klášterního pivovaru. „Momentálně máme v nabídce šest druhů piva s tím, že máme čtyři základní druhy plus vyrábíme vždy na kvartál jeden speciál,“ vyjmenoval Minařík.

Nejoblíbenějším pivem, který se čepuje nejvíce, je Haštal. „Je to dvanáctka plzeňského tipu,“ popsal nejprodávanější zlatavý mok obchodní manažer. Klášterní sládek se v současné době zabývá i přípravou letošního vánočního speciálu. „Bude to dvacetistupňové pivo,“ přiblížil.

Želivskému pivovaru se podařilo se svým pivem, které získalo označení regionální produkt, proniknou i do větších měst. „Hlavním odběratelem je samozřejmě naše klášterní restaurace. Potom máme restaurace v Brně, Praze, Berouně, Třebíči či v Jihlavě,“ podotkl Minařík. Pivo z Želivského kláštera navíc pravidelně míří i za hranice České republiky. „Vyvážíme dokonce i do Švédska,“ upřesnil Miloš Minařík s tím, že mezinárodní spolupráce trvá již téměř dva roky.

Součástí dnešních oslav, které se odehrají na Opatské zahradě želivského kláštera bude kromě okénka do historie a produkce pivovaru i slavnostní projev želivského opata Jáchyma Jaroslava Šimka.

Během odpoledne nebude chybět ani řada doprovodných akcí, speciálního programu pro děti či šermířské vystoupení. Jako vrchol dnešních oslav pivovaru organizátoři naplánovali tématickou soutěž. „Bude se jednat o soutěž nejrychlejší vypití půllitru piva,“ lákají návštěvníky.

PROGRAM OSLAV:

13.00 – 17.00 – Vystoupení kapely Synkopa Pelhřimov
14.00 – Slavnostní projev opata Jáchyma Jaroslava Šimka
15.30 – 17.00 – Program pro děti pod vedením bratra Davida
16.00 – 18.30 – Předvedou své umění šermíři skupiny AURIKO FELAG
19.00 – 20.00 – Soutěž o nejrychlejší vypití půllitru piva
20.00 – Vyhlášení vítěze soutěže