Ne, nikomu se nepodařilo sestrojit stroj času, a umožnit tak zvědavcům návrat do minulosti, ovšem přece jen se někteří alespoň na okamžik ocitli ve středověku. Zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem totiž opět ožila, a to už podevatenácté, Středověkými slavnostmi.

Loutky z brambor

Po oba uplynulé sváteční dny se zájemci mohli přesvědčit, jak těžký, anebo jak sladký, byl život našich předků ve středověku. „Loni jsme středověkou taškařici tady na Orlíku navštívili poprvé 
a strašně se nám líbila. Proto jsme tu i letos. Nemůžu říct, co konkrétně mě zaujalo, prostě celková atmosféra je úžasná," pochvalovala si nedělní výlet Ivana Zukalová, která prozradila, že s rodinou a hlavně se čtyřletým synem Davídkem přijeli do Humpolce z kraje od Prahy.

Slavnosti v neděli v i pondělí zahájilo „bramborové" divadlo Zlá sazenice pohádkou Kterak prince ke štěstí hloupý troll dovedl. Někteří diváci byli nadšení nejen představením, ale také tím, že před pálícím sluníčkem mohou alespoň na okamžik utéct do chladného sklepení.

Nicméně ve většině případů se návštěvníci vyzbrojili lehkým oblečením, klobouky a slunečními brýlemi, takže je tropické vedro nezaskočilo. „Horko nám je, ale snažíme se všemožně ochlazovat," smála se například Blanka Hodulíková z Pelhřimova, jejíž rodina si na hradní taškařici odbyla premiéru. „Jsme tu poprvé, o akci jsme se dozvěděli z internetu a program nás zaujal, tak jsme dorazili. Především kvůli synovi, který teď plní nejrůznější úkoly a už se těší na odměnu," vylíčila s úsměvem Hodulíková.

Kromě Zlé sazenice se příchozím představila skupina historického a scénického šermu Rytíři Fortuny, která si připravila scénku třeba 
o tom, jak lstivý Malovec chtěl získat Orlík. O hudbu 
s nádechem gotiky se postarala skupina Ars Camerata.

Vůně z kuchyně

Rodiče měli výhodu v tom, že pokud jejich dítko začalo zlobit, kat jej mohl ztrestat na pranýři. Jako trest však nakonec zapůsobila „jen" katova autorita.
Hradní prostor provoněly dobroty, které kuchtíci připravovali v hradní kuchyni. Návštěvníkům se sbíhaly sliny při pohledu na pecny chleba, placky nebo koláčky. Mnozí z nich nedokázali odolat a labužnicky se pustili do ochutnávání.

Mezi řemeslníky, kteří se pochlubili svým uměním, patřil například košíkář, kovář, hrnčíř, kachlář, drátenice či kameník. Součástí Středověkých slavností byl také jarmark. Stánkaři nabízeli šperky, medovinu, dřevěné hračky a třeba i keramiku.